Preskočiť na obsah

Zbigniew Nienacki: Pán Tragáčik a ostrov zločincov

  Autorom knihy, ktorú som prečítala, je Zbigniew Nienacki. Jej názov je Pán Tragáčik a ostrov zločincov. Literárny druh je epika a žáner detektívna rozprávka. Príbeh sa odohráva v Poľsku. Témou knihy je Pán Tragáčik si prišiel oddýchnuť na ostrov kde našiel nebezpečné dobrodružstvo.
  Kompozične knihu tvorí 18 kapitol a 251 strán. Kniha je napísaná v ja – rozprávanie a v retrospektíve. Celá kniha je rozdelená na odseky. Existuje celá séria týchto kníh.
  Hlavnou postavou knihy je Pán Tragáčik. Pán Tragáčik bola iba jeho prezývka kvôli zvláštnemu autu, ktoré vlastnil. Jeho naozajstné meno je Tomasz. Pán Tragáčik pracoval v múzeum ako človek čo vyhľadáva po celom Poľsku stratené umelecké diela. Bol šikovný, múdry, pokojný a sympatický muž.
  V knihe sa nachádza veľa vedľajších postav ale najdôležitejšími z nich sú Hanka, Zaliczka, Teresa a Wilhelm Tell a jeho spol. Hanka bola slečna, ktorá bývala na ostrove zločincov. Študovala medicínu vo Warszawe. Celkovo bola milá ale zo začiatku bola hnusná na Pána Tragáčika. Zaliczka bola žena, ktorá pracovala ako antropologička. Bola tvrdohlavá, naivná a veľa si namyšľala. Ľahko sa urážala. Teresa bola slečna, ktorá mala okolo šestnástich rokov. Bola chytrá, ale veľmi tvrdohlavá. Wilhelm Tell a jeho spol boli mladý chalani, ktorý chodili na strednú školu. Cez leto navštevovali les ako skauti. Každý z chlapcov mal nejakú schopnosť ako napríklad lezenie po stromoch alebo rozpoznávanie zvieracích stôp.
  Táto kniha bola o tom ako pánovi tragáčikovi zomrel ujo. Jediné čo mu zanechal bolo staré naničhodné auto so starou garážou. Vedel, že z auta nebude mať žiaden pôžitok tak sa ho rozhodol predať. Ale keď sa dozvedel že jeho auto dosahuje 250 km na hodinu, s radosťou si ho nechal. Rozhodol sa že na ňom pôjde na dovolenku, niekam nad Wislu. Po ceste stretol stopárku Teresu, ktorú neskôr odviezol do Ciechocinka. Potom autom (samom), ktorý vedel plávať previezol sa na druhú stranu rieky. Dlho hľadal nejaké pekné miesto na oddych. Nakoniec sa rozhodol zostať na obyčajnom malom ostrove kde sa mu pritrafilo veľa nebezpečných dobrodružstiev. Dozvedel sa že našiel sa na ostrove, ktorý má veľmi krvavú minulosť. Potom spoznal Wilhelma Tella a jeho spol a spolu s nimi vypátral zlých pytliakov. Dokonca pokúsil sa nájsť stratený poklad s ktorým sa spájala veľmi nebezpečná minulosť. Našťastie všetko sa dobre skončilo a pán tragáčik vyviazol z toho celý živý a zdravý.
  Príbeh bol napísaný vo stredne dlhých vetách. Druh viet bol hlavne oznamovací ale niekedy sa vyskytol aj opytovací a rozkazovací. Pásmo bolo predovšetkým rozprávača no nachádza sa tam aj postáv. Slovná zásoba knihy bola spisovná a trochu zastaraná. Jazykový štýl bol umelecký. Vydavateľstvo bolo Literatura a miesto vydania Łódź. Kniha bola vydaná tohto roku. ISBN knihy bolo 978-83-8208-180-0.