Preskočiť na obsah

Zbohom Zbraniam

    Na Vianoce som pod stromček dostal zaujímavú knihu ktorá ma názov „Zbohom zbraniam“ od svojich starých rodičov .Aj keď vedeli že čítanie nie je moja silná stránka ale táto kniha ma naozaj velmi zaujímala.To že som ju prečítal sa mi vyplatilo na strednej škole ked sme toto dielo preberali a pani učiteľka vybrala práve mňa ktorý sa to ma naučiť takže som bol stym spokojný. Je to klasický román od Ernesta Hemingwaya, ktorá bola vydaná v roku 1929. Dej sa odohráva na talianskom fronte počas prvej svetovej vojny a nasleduje život mladého amerického vojaka menom Frederic Henry, ktorý slúži ako sanitár v talianskej armáde. Henry sa stretáva s rôznymi ľuďmi, ktorí ovplyvňujú jeho postoj k vojne a životu. Jeho najväčším konfliktom je jeho láska k britskej ošetrovateľke Catherine Barkleyovej, s ktorou sa zaplietol uprostred vojny.
    Frederick mál prísť zo všetkými sanitkami a ošetrovateľmi na určité miesto, kde predpokladajú ťažké boje a teda aj veľa ranených. Keď čakal v zákope aj s ostatnými zdravotníkmi, zasiahol ich granát ktorý ho zranil v oblasti nôh.

    Po základných ošetreniach ho previezli do poľnej nemocnice kde sa opäť stretáva s Catherine , ktorá sa mu páčila a do ktorej sa zaľúbil.Musi najprv predinst riskantnej operácii kolena, aby sa mohol čo najskôr vrátiť na front. Rehabilitácia sa predĺžila ešte tým, že si spôsobil veľkým množstvom alkoholu žltačku.Tým si premrhal aj svoju dovolenku ktorú mal.Ked Catherine odchádzala od neho tak mu povedala že čaká snim dieťa .

    Keď sa už vrátil na front zistí, že Nemci postupujú smerom na nich a cestou všetko ničia. Dostane príkaz, zobrať si troch vojakov a s nimi sanitky, ktoré mali odísť na bezpečné miesto. Dostali sa do pomaly postupujúcej kolóny a tak sa rozhodli ísť cez polia. Tie sú však zablatené, takže uviaznu a musia ísť pešo.
    Na prechodoch cez mosty sú hliadky, ktoré zistili, že niektorí Nemci sa prezliekli za talianskych poručíkov a tak chytia aj Henryho. Rozhodol sa dezertovať, skokom do ľadovej vody, pretože všetkých pred ním aj bez vypočúvania zastrelili. Naskočil na vlak idúci do Milána, lebo vedel, že tam je Catherine. V noci počas dažďa a silného vetra spolu preplávali 20 km na malom člne cez jazero do Švajčiarska. Pri pôrode vzniknú komplikácie, Cathrin zomiera aj s dieťaťom. Frederick sa modlí k Bohu aby zachránil život aspoň Cathrin ale jeho prosba nie je vyslyšaná. Smrť Cathrin je dôsledkom vojnových udalostí,ktorých obaja Frederick a Cathrin sú účastníkmi. Smrť Cathrin je nezmyselná a zbytočná ako aj celá vojna.