Preskočiť na obsah

Známy neznámy

    Jano Bobák je človekom nie namysleným, ale právom hrdým na svoj úspech pretože, je čerstvým víťazom TV šou Záhoráci majú talent. Má za sebou sériu rozhovorov v Denníku Malacky v Gajarskom mesačníku, ale to najdôležitejšie v domácich Stupavských novinách, kde ho všetci Stupavčania môžu vidieť na fotke s výhrou.
    Takto predošlým úspechom ovplyvnení a patričnou hrdosťou naplnený vybral sa jedno ráno do mesta. ,,Mariena, kde mám ten čierny kabát, čo nosím v nedeľu do kostola? V skrini Janko, tam vzadu načo ti je? Však keby sa niekto so mnou chcel odfotiť, veď som ti ukazoval ten článok novinách.” A tak Jano Bobák prekročil v to ráno prah dverí svojho domu prvýkrát ako celebrita.
    Mesto je v sobotu plné ľudí a na trh to má hodný kus, musí prejsť takmer cez celú hlavnú ulicu. Jano si teda vykračuje priamo pevným krokom hollyvoodskej hviezdy s vypätou hruďou a s pohľadom di Capria. Priateľsky kýva hlavou na všetkých okoloidúcich a každé vrelé odkývanie vníma ako prejav najväčšieho uznania. Asi v polovici cesty mu v ústrety vybehne mladá brigádnička s papierom v ruke. Boby (ako ho prezývali) nasadí úsmev a vo vrecku sa snaží nahmatať pero, veď predsa, aby sa jej mohol podpísať! Dievča ho osloví: ,,Pane- Áno slečna? Pane máte záujem o krém proti vráskam?,” a tisne mu do ruky leták. Jano sa na ňu zamračí a namrzene odíde. Mrmliac si šmaril leták do koša. ,,Vyzerám snáď na 70?!”
    Náladu mu však nezlepší cestou už žiaden fanúšik s prosbou o fotku alebo podpis, ktorého tak túžobne očakáva, a tak bez väčšej nádeje, že by takého človeka ešte stretol vstupuje na trhovisko. Prechádza trhom, no hlava mu klesla, jeho krok už nie je taký suverénny a pohľad hollywoodskej hviezdy sa mu z tváre postupne úplne vytratil. Rozčarovanie v ňom narastá a hlavou sa mu víria rôzne myšlienky. ,,Zelenina je drahá, mäso nemali, dlhé rady sú tu. Dokelu plno ľudí tu je a nikto ma nezpoznáva prstom neukazuje ani fotku si nevypýta a ja som chcel byť aspoň takou malou hviezdou aspoň raz zažiť ten pocit, že som celebritou.”
    Keď tu zrazu čo to Jano nevidí prechádza okolo stánku s domácimi koláčmi a predavačka (pani už v rokoch) naňho sú úsmevom, ba až s bázňou v očiach pozerá. Jano razom ožije:,,no konečne ma niekto spoznal,” pomyslí si. Pristaví sa pri stánku a začne: ,,Babka poznáme sa odniekal?” Pani mu odpovie: ,,Vy ste úplne ako on!” Jano sa usmeje a vraví pozerali ste Záhoráci majú talent? Nie nie,” odvetí babka. Jano sa však nevzdáva nádeje: ,,asi čítala o mne v novinách, teraz sa určite bude chcieť odfotiť…” Z myšlienok ho však vytrhne roztrasený babky hlas: ,,Vy…vy mi ho tak pripomínate.” Jano na to: ,,Nečítali ste o mne náhodou v novinách, odtiaľ ma môžte poznať.” Babka mu na to vraví: ,,Noviny som veru čítala ale…” a so slzou na krajíčku dodá ,,Vás si z tých novín nepamätám, ale teraz ako ste sa tu prechádzali a pokyvovali hlavou s tou vašou bradou ste mi pripomenuli môjho capa, Fera, ktorý mi pred týždňom skapal.” Jano sa na ňu letmo usmeje a s pocitom, že už ani nevie či sa má rozplakať, alebo smiať odíde.