Preskočiť na obsah

12 pravidiel pre život

    Málokto sa vie pochváliť že je dokonalý, vačsina ľudí preferuje žiť v omyle skreslene zvýšeneho pocitu vlastnej dôležitosti, zastropujúc si ho ešte viac tým že si robia srandu zo self-help literatúry.

    Takáto sabotáž je ale o to viac pokryteckejšia, veď keď nechcú pomôcť sebe tak by zdravý človek povedal, že nech aspoň neťahajú zo sebou na dno aj tých ostatných, ale na túto tému, ako to už býva zvykom sa už výstižnejšie vyjadril bývalý cisár rímskej ríše Markus Aurelius «Všetko zlo čo pácha človek je z nevedomosti»

    Vzory správania sa každého človeka sú formovaný z jeho skúseností z čoho vyplýva že nihilizmus takýchto ľudí je zakorenený v ich vlastnej frustrácii z bezvýslednosti ich snáh zlepšiť svoj život k lepšiemu. Ako by to len ale nebolo prekvapivé, počúvať poznámky takýchto ľudí náklonených k neuroticizmu vie byť aj pre pragmatikov užitočné.

    Práve tu môžeme ako rozvážny rabín vyňať ihlu múdrosti zo stohu sena pochybovačností naších závistníkov. Z «Tebe sa to nepodarí!» a «Čo zas za hlúposti čítaš?» vieme vybrať silnú motiváciu dokázať opak, ale aj precvičiť si svoju odolnosť alebo aj schopnosť ku komunikácii s ľudmi. Alebo napriklad to môže zabrániť príliš skorému medailovaniu sa len za holú snahu stať sa lepším, pretože ak sa nebudeme odmeňovať striktne za výsledky mnoho ľudí zastaví v úsilí priskoro, ved ich pohladkajú už ked začnú, tak načo sa mučiť.

    Kritika nás upozorňuje byť velmi vyberaví napríklad v tom, koho určujeme za svojích mentorov. Veď jedným z dôvodom ich sklamania môže byť práve skutočnosť že natrafili na samozvaného guru účelom vzniku učenia ktorého nebolo pomôcť ľudom a pozdielať svoje vedomosti – ale predať čo najviac kurzov.

    V skutku prečo práve tento šedivý starec z Kanady by MŇA mal poučovať čo a ako by som mal robit so svojím životom? Čím si zaslúžil pozornosť a rešpekt dnešnej mládeže?

    Hned Vám poviem

    Uvedomelý a vedúci kanadský klinicky psycholog ktorý prijmal 20 ľudí týždenne, bývalý Harvardský akademik a skutočný odborník ktorý nahormadil obrovske mnozstvo vedomostí a zverejnil spisy ktore mozu pomoct mnozstvu ludí.

    Najväčší rešpekt širokej verejnosti získal demiurg Peterson práve svojou úprimnosťou. Jedným z motívov jeho knihy je spracovanie svojich hlboko osobných a ťažkých životných skúsenosti. Keď nemohol mlčať nemlčal : stál sa známym ked nadradil celej svojej kariére a reputácií svoj odborný názor na pálivú problematiku tzv. Listiny 16 An Act to amend the Canadian Human Rights Act and the Criminal Code. Skutok obdobný Kristovmu.

    Odvahou sa berú mestá, ľudí si získal krokom do prázdna z presvedčenia.
    Nepovedzte mi že to nie je hodné obdivu.

    Ale ako ráz povedal jeden arménsky filozof – najlepšou reklamou sú podrobné recenzie ako kupcov tovar jednotlivcom pomohol a ako vylepšil život. Kvôli miestu, osobným dôvodom a zlej pamäti na jednom ale veľmi konkrétnom prípade.

    Prestal som klamať. Možno pravdivejšie by bolo povedať že klamanie obmedzujem. Kedže ale žijeme vo svete kauzálných súvislostí, má to množstvo dôsledkov – ich vysvetlením sa práve aj zaoberá vážený pán Jordan, kope až do biblických a kultúrnych koreňov. Ked prestanete klamať ostatných, napríklad svojích kamarátov, môžete mať s nimi konečne hlboké a úprimné rozhovory o skutočne dôležitých veciach : čo je najlepšia forma psychoterapie a najlepší spôsob spoznať sa, nájsť riešenie svojích problémov! Nikdy sa nezamotáte vo svojej lži. Ak prestanete klamať seba môžete sa konečne zmeniť, byť v kontakte s realitou. Život je aj tak taký ťažký na pochopenie taký nevyjadriteľný. Ak si ešte navzájom budeme predvádzať verbálne nepravdivé salta mortále tak zbohom, dakujem pekne.

    Okrem periel v tvare pravidiel ponúka Peterson aj tipy na výchovu deti a mnoho dôležitých princípov o realite, čo žiadnému psychológovi ani laikovi by som neodporučal nechať si ujsť.

    P.s. Je dôležité implementovať riadky tejto knihy v živote, a nečakať že sa Váš život po prečítaní okamžite magicky zlepší