Príbeh sa začína na veľrybárskej lodi Pilgrim, ktorá sa plaví z Nového Zélandu do Ameriky. Na palube je aj pätnásťročný chlapec Dick Sand, sirota, ktorý sa učí za námorníka.
Počas plavby sa stane tragédia kedy skúsený kapitán aj väčšina posádky zahynú pri love veľryby. V tej chvíli musí Dick Sand prevziať velenie lode, hoci je veľmi mladý a nemá dostatok skúseností.
Dick sa snaží bezpečne dopraviť loď do Ameriky, no zradný preživší Negoro úmyselne zmení kurz. Loď nakoniec stroskotá no nie v Amerike, ale v Afrike, kde sa skupina dostane do zajatia.
Dick Sand sa snaží zachrániť ostatných a postupne dokazuje svoju odvahu, rozvahu a schopnosť viesť ľudí.
Po mnohých dobrodružstvách a nebezpečenstvách sa Dickovi podarí zachrániť svojich priateľov a všetci sa nakoniec dostanú do bezpečia. Dick si získa rešpekt ako skutočný kapitán.
Kniha mala veľmi napínavý dej a veľmi dobre sa čítala. Dej bol pútavý a kniha sa mi dobre čítala.
