„Mengeleho dievča“ je fascinujúci historický román, ktorý nás zavedie do temnej a nespravodlivej éry druhej svetovej vojny, a to prostredníctvom života a osudu mladej Emme, ktorá sa pokúša odhaliť svoju rodinnú minulosť. Kniha možno nieje pr každého a najmä nie pre veľmi citlivé povahy ale myslím že ľudia by si ju mali prečítať.
Príbeh sa odohráva na viacerých časových úrovniach, ktoré sa spájajú do jednotného naratívneho oblúka. Na jednej úrovni sa ocitneme v roku 1944 v tábore Auschwitz-Birkenau, kde je mladá Emme odtrhnutá od svojej rodiny a nútená zotrvávať vo svete hrôz nacistického režimu. Na druhej úrovni sledujeme Emminu vnučku, ktorá sa snaží odhaliť pravdu o svojej rodine a objasniť tajomstvá, ktoré Emme po svojom prežití vo vojne nechala za sebou.
Autorka bravúrne kombinuje fikciu s historickými udalosťami, čím vytvára pútavý a dojímavý príbeh. Postavy sú živé a komplexné, čo nám umožňuje spolu s nimi prežívať ich radosť, bolesť a túžby. Emme ako hlavná postava nás svojím odhodlaním a silou nenecháva ľahostajnými voči jej osudu a snahám o prežitie v čase nenávisti a zla.
Jazyk knihy je pôsobivý a dobre vyvážený medzi emóciami a opisom historických udalostí. Autorka nám predkladá ťažké otázky o vlastnej identite, morálke a spravodlivosti, čo nás prinúti zamyslieť sa nad našou vlastnou úlohou vo svete.
Celkovo povedané, „Mengeleho dievča“ je nezabudnuteľným literárnym dielom, ktoré nás oslovuje svojou hĺbkou, autenticitou a emocionálnou silou. Je to príbeh o odvahe, túžbe po pravde a nádeji na prežitie, ktorý nám pripomína dôležitosť pamäti a morálneho svedomia v čase temných udalostí. Ľudia by mali vedieť skutočnosť a hrôzy ktoré naši predkovia museli prekonať a uvedomiť si vážnosť týchto udalosti. Mňa táto kniha chytila za srdce a donútila uvedomiť si veci, ktoré beriem ako samozrejmosť.