Erlend Loe je známy škandinávsky spisovateľ, scenárista a filmový kritik. Vybral som si od neho knihu s názvom Doppler, čo je vlastne meno hlavného hrdinu.
Text je epický, rozdelený na kapitoly. Každá kapitola reprezentuje mesiac v roku; začína sa mesiacom november, keď hlavnému hrdinovi zomrie otec. Končí mesiacmi apríl a máj. Pre priamu reč nie sú použité úvodzovky a nie je ani nejako inak zvýraznená. Príbeh je napísaný v jednoduchom, ba až v zdanlivo naivnom štýle s humorom a iróniu.
Dej je chronologický s využitím retrospektívy a tzv. ja rozprávania. Je o mužovi menom Doppler, ktorý sa odsťahoval do lesa. Bicykloval sa lesom a spadol. Ako zostal ležať na tráve, uvedomil si to ticho lesa, to nekonečné ticho. Už nemusí riešiť akej farby bude jeho kúpeľňa, či bude chcieť mať poľskú či švédsku vaňu a tiež nemusí počúvať pre neho neznesiteľné zvučky rozprávok jeho malého syna Gregusa. Vrátil sa domov, nalepil odkaz na chladničku: „Išiel som sa prejsť do lesa, neviem kedy sa vrátim, ale s obedom na mňa nečakajte.“ (str. 35). Počas pobytu v lese mu dochádzala zásoba jedla, nemal inú možnosť ako zabiť losa. Bola to losia matka – veľký exemplár, aspoň tak to opisoval mláďati, ktoré po nej zostalo. Losicu, ktorá mala práve mláďa, zabil pred jeho očami. A keďže si ten los to len tak nenechá, nasledujúce dni mu stále ide na oči, aby Dopplera psychicky zničil. Pomaly sa však zblížia a dokonca Doppler sa ho snaží naučiť hrať pexeso. Naschvál vybral zvieratkovské, aby mal oproti nemu výhodu. Žiaden úspech. Popri tomu mu žena oznámi, že tesne pred jeho odchodom otehotnela a v máji má termín pôrodu. Ak sa nevráti domov, budú ho sprevádzať následky. Konkrétne rozvod. Netrápi ho to. Je mu to jedno: „Nech si ma aj z toho lesa sama vyvlečie,“ sťažujúc si hovoril celý čas. Počas príbehu spoznal aj iných ľudí ako napr. Düsseldorfa, ktorý prišiel o otca počas druhej svetovej vojny a venuje sa modelovaniu scény z vojny, počas ktorej zomrel Düsseldorfov otec. Keď Dopplerova manželka nebola doma, musel sa vrátiť späť do bytu, aby postrážil svoje deti – Gregusa a Noru. Vtedy vtrhne v noci do ich bytu Roger, lupič, ktorý im chce vykradnúť dom, ale nakoniec miesto bitky, ho Doppler usadí a urobí mu kávu a daruje CD a DVD prehrávač so všetkými DVD-čkami rozprávok jeho syna. Ráno, keď sa syn zobudil, oznámil, že rozprávka dnes nebude. Príbeh sa končí tým, že pár ľudí si zobralo jeho príklad a tiež sa odsťahovali do lesa. Keďže prvým dôvodom, prečo sa tam odsťahoval bolo, že tam nikto nebol. Ešte k tomu mu manželka porodila tretie dieťa, síce termín nestihol ale aj tak prišiel ju pozdraviť s menším donútením od jeho švagra. Nakoniec sa s Bongom a Gregusom odsťahoval ešte hlbšie do lesov na sever, kde konečne mohol mať kľud.
Kniha bola vydaná nakladateľstvom Premedia, Bratislava, v roku 2013; ISBN 978-80-8159-012-2.
Dielo je skutočnou severskou oddychovkou – veď už i samotný výber prostredia, ktorým je les, navodzuje atmosféru relaxu. Je vyrieknutých aj niekoľko existenčných otázok ako nachádzanie seba samého v prematerializovanom svete v tichu nórskej prírody, problematika ochrany životného prostredia. Nesie v sebe ľahkosť a zároveň i hĺbku, no predovšetkým sa vyznačuje mimoriadnym pôvabom. Je to knižka iná, ktorá sa vryje do pamäti.