Preskočiť na obsah

Agatha Christie, Mŕtva v knižnici

    Agáta Christie; slečna Marplová, Mŕtva v knižnici
    Pre tento čitateľský denník som si vybral knihu od Agáty Christie zo série slečna Marplová. Presnejšie knihu Mŕtva v knižnici. Táto kniha, ako väčšina kníh Agáty Christie je epika a detektívka a odohráva sa v Anglicku. Pre ňu platí kompozícia on rozprávania, retrospektívy a je písaná v odsekoch a kapitolách.
    Pred tým, ako sa pustíme do príbehu, treba predstaviť našu hlavnú postavu slečnu Marplovú. Ona, ako každý detektív z kníh Agáty Christie je veľmi múdra a tým, že to robí dlho, získala veľa praxe. Avšak má tiež veľkú milosť a ochotu pracovať na prípade, najmä ak je zaujímavý. Vždy dokáže rozlusknúť aj tie najpodivnejšie vraždy, aká je napríklad táto. Avšak v skutočnosti je len amatérsky detektív. Pochádza z dedinky St. Mary Mead a po prvý krát bola spomenutá v poviedke The Tuesday Night Club z roku 1927 a prvý román, kde ju možno nájsť je Vražda na fare, ktorý bol napísaný v roku 1930.
    Dej začína s tragédiou: Našlo sa telo mladej uškrtenej blondíny v bohatom dome manželov Bantryovcov, Dolly a Arthur. Dolly hneď zavolala našu hlavnú postavu na pomoc spolu s políciou, kde zistili, že to je mladá dospelá tanečníčka menom Ruby Keenová. Keď sa dozvedeli, kto je mŕtvy, ihneď išli za niekoľkými ľuďmi spojenými s Ruby. Stretli a rozprávali sa s veľa ľuďmi, ale najdôležitejší bol Conway Jefferson, invalid ktorému tragicky zomrela rodina pri havárií a adoptívny otec Ruby, vsadil na ňu päťdesiattisíc libier, Josie Turnerová, Conwayová nevlastná sestra, nevlastný syn Mark a nevlastná dcéra Adelaide. Zistilo sa, že Ruby zomrela neskoro večer, keď vtedy doma hrali bridž, čiže nikto z nich by logicky nemohol byť vrahom. Počas ďalšieho skúmania sa avšak stala ďalšia tragédia, zhorelo dievča v aute. Po ďalšom prehľadaní zistili, že to bola Pamela Reevesová, ďalšia tanečníčka. Pomocou tejto vraždy slečna Marplová zistila, kto bude ďalšia obeť. Po čase 3 hodiny po polnoci sa Josie a Mark pokúsili zavraždiť Conwaya Jeffersona, ale polícia ich chytí. Keď zatkli Josie a Mark, ktorí boli v skutočnosti manželia, zistili sa všetky nezistené záhady: ako sa dostalo telo Ruby do domu Bantryovcov a prečo sa vôbec tieto vraždy udiali. Najprv zistili, že Pamelu vylákali, prezliekli ju tak, aby vyzerala ako Ruby, nadrogovali ju a dali telo Arthurovému nepriateľovi Basilovi Blakeovi, ktorý to potom dal do domu Bantryovcov. Ruby sa tú noc prezliekala po tancovaní, kde ju následne nadrogovali, prezliekli, aby vyzerala ako Pamela a hodili ju do auta a spálili ho. A dôvod bol kvôli peniazom, ktoré dal Conway Jefferson na Ruby a ktoré nedal zvyšku, a tak chceli pomstu. Odvtedy, čo sa to polícia dozvedela od Marka, tak všetci žili šťastne a Conway dal dedičstvo na Adelaide a jej syna Petra.