Preskočiť na obsah

Ako chutí moc, Ladislav Mňačko

    Tuto knihu som si vybral pre to, že je to na jednej strane povinné čítanie na maturitu a zároveň je to politická kritika vtedajšieho režimu. Podobné kritiky ako napríklad Obnovenie poriadku od Milana Šimečku, čo je ale iba esej bez ,,zápletky“, mám rád. Takisto som našiel u babky originálne prvé vydanie z roku 1968, a rád čítam takéto staré knihy. Celkovo nemám rád elektronické knihy a ich čítanie, preto vždy uprednostňujem fyzickú knihu.
    Dej sa odohráva na pohrebe štátneho funkcionára, jeho (bývalý) kamarát Frank, ktorý je fotograf, je účastníkom a retrospektívne spomína na minulosť a spoločné situácie a zážitky. Hlavne dáva najavo ako sa z obyčajného človeka stal človek, ktorý vie poprieť jeho vlastnú morálku a názory len preto aby sa posunul vyššie v sociálnom rebríčku. Mŕtvy, v čase pred jeho smrťou, už bol vlastne úplne iný človek ako v mladosti. Moc ho úplne ovládla a zmenila.
    Kniha sa mi veľmi páčila. Bola veľmi pútavo a zaujímavo napísaná a dobre sa čítala. Podľa mňa by si kniha zaslúžila celosvetový úspech, lebo veľmi trefne opísala hodnostárov v rôznych autoritárskych politických systémoch, (nie len v komunizme o ktorom bola kniha nepriamo napísaná). Aj keď bola kniha vydaná počas pražskej jari a teda liberálnej doby, bolo vidno že autor sa snaží čo najmenej poukazovať na komunizmus. Myslím si že je veľmi správne, že je kniha zaradená medzi povinné knihy na maturitu, keďže dobre popisuje duch tej doby. Určite by som knihu odporučil všetkým, zaujímajúcich sa o dejiny 20. storočia alebo o politickú históriu