Preskočiť na obsah

Ako nájsť vraha

    Ako nájsť vraha je mysteriózny román pre mladých dospelých. Je to príbeh o 17-ročnej stredoškoláčke menom Pippa Fitz-Amobiová, ktorá robí SOČ (Stredoškolská odborná činnosť). Vybrala si tému o tragédii, ktorá sa stala v jej meste pred 5 rokmi, kedy Sal Singh údajne zavraždil svoju priateľku Andie Bellovú. Neverí, že to urobil a chce to dokázať svetu.
    Veľmi dlho som nevedela nájsť tak dobre spracovanú teenagerskú krimi knihu, ktorá by ma naozaj zaujala. Po prečítaní knihy naozaj chápem, prečo je okolo nej taký ošiaľ. Táto kniha je naozaj vhodným čítaním pre mladších čitateľov, pretože sa nemusíte báť, že im spôsobí traumu a nebudú vedieť zaspať. Práve naopak, môže ich to motivovať ešte viac čítať ako to urobila táto kniha aj so mnou. Chcela som ju mať prečítanú za jeden deň, pretože keď som začala čítať, nevedela som prestať…bola som úplne, ako sa hovorí, zažratá do deja. Na tejto knihe sa mi veľmi páči, že nie je predvídateľná ako iné detektívny, ktoré som čítala. Vždy keď som si myslela, že by to mohla byť táto postava, tak ma autorka prekvapila so zistením, že bol úplne nevinný. Postavy, ktoré som vylúčila z listu podozrivých osôb na začiatku, boli vlastne najviac zapletené do vraždy. Taktiež sa mi veľmi páči, že spolu s Pipou sledujeme jej zápisky do SOČky, poznatky, úvahy, myšlienky, ktoré sú spracované naozaj zreteľne, aj z hľadiska vizualizácie. Mne osobne rozvinula predstavivosť a domýšľateľnosť. Z páchateľa som ostala rovnako prekvapená Pip. Avšak boli tu aj niektoré veci a momenty, ktoré sa mi nepáčili no vo výsledku bolo vlastne dobre, že to tak bolo. Ako napríklad občasné nezodpovedné správanie hrdinky, pri ktorom som sa až chytala za hlavu. Napriek tomu som po dočítaní knihy zostala nadšená a nabudená do čítania ďalšej časti, knihy.
    Knihu som si zvolila preto, lebo ma veľmi zaujal dej a príbeh. Páči sa mi, že nemá jednoduchý dej, práve naopak, veľmi ťažký a zamotaný a to je na nej to najlepšie. Pri určitých momentoch sa až držíte za hlavu a až do posledného momentu vôbec netušíte, kto to mohol byť. Výsledok je veľmi prekvapivý a nečakaný. Pip to však dokázala hoci to nebolo vôbec jednoduché. Pri riešení prišla o veľa no dostala viac, či už poznania…a toto preniesla aj na čitateľa. Ukazuje nám, že je dôležité nevzdávať sa, lebo pravda nakoniec vyjde najavo hoci aj po 5 rokoch. Taktiež by som ju chcela dať do popredia, ako jednu z najleoších kníh, ktoré som kedy čítala.
    Kniha mi dala väčší rozhľad, viac poznania no najviac motivácie do ďalšieho čítania. Zvýšila mi predstavivosť a myslenie. Zasiala vo mne malé semienko, ktoré pomaly rastie, túžbu riešiť prípady a záhady. Dala mi také ako keby uistenie, že pravda vyjde najavo a že sa oplatí za ňu bojovať. Taktiež ma motivovala aby som sa nevzdávala, ukazuje to aj autorka v knihe, že síce sa Pip chcela vzdať (aj sa skoro vzdala) dotiahla to až do konca a myslím si že to neľutovala.
    Určite odporúčam prečítať všetkým, ktorý majú radi rozmýšľajú nad vyriešením zamotaných príbehov.