Prečo si myslíme, že máme pravdu, hoci sa mýlime? Prečo nás desí neškodný pavúk? Prečo sa bojíme vystúpiť na verejnosti, hoci nám nehrozí nijaké nebezpečenstvo? Prečo veríme hoaxom?
V reálnom živote sme vydaní napospas aproximácii, ilúzii a omylom. Tieto mozgové mechanizmy nám pomáhajú vytvárať si ucelenú predstavu o svete. Často nám však zahmlievajú rozumové schopnosti a uväznia nás do pasce rýchlych úsudkov. Autor nabáda čitateľov, aby kriticky uvažovali o vlastnom spôsobe myslenia. Citovaním mnohých vtipných a neraz aj provokatívnych príkladov z praxe alebo vedeckých experimentov dokazuje, že by sme nemali príliš dôverovať svojim presvedčeniam, emóciám a predtuchám.
Na túto knihu som narazila omylom a keďže ma názov knihy zaujal natoľko, tak som si ju aj kúpila a prečítala. Kniha je veľmi jednoducho a zrozumiteľne napísaná a rozhodne človek pri čítaní príde na mnoho zaujímavých zistení o sebe, o iných ľuďoch, o spoločnosti. Obsahuje taktiež množstvo konkrétnych príkladov, experimentov, ktoré ilustrujú teóriu. Možno dokážete vďaka tejto knihe pochopiť prečo sa v daných situáciách správate tak ako sa správate, prečo mnohí ľudia preceňujú svoje vedomosti o veciach o ktorých vedia málo a mnoho ďalšieho. Odporučila by som túto knihu niekomu, kto je zvedavý na to ako funguje náš mozog a koho aspoň trochu zaujíma psychológia.
