Preskočiť na obsah

Anna zo Zeleného domu

    Tento román som čítala počas prázdnin, keď som bola mladšia. Bola to jedna z prvých kníh, ktoré čítala moja mamka. Raz mi o nej rozprávala a mňa tento príbeh dievčaťa s ryšavými vlasmi zaujal, a rozhodla som sa, si ho prečítať.
    Dej tohto románu sa odohráva na Ostrove princa Eduarda, v dedine Avonlea. Starší súrodenci Marilla a Matej Cuthbertovci žijúci v sídle nazývanom Zelený dom sa rozhodnú, že si adoptujú chlapca, ale v sirotinci dôjde k nedorozumeniu, a keď ide Matej vyzdvihnúť túto sirotu, zistí, že na stanici ho namiesto chlapca čaká ryšavé, rozhodné a citlivé dievča Anna Shirleyová. Matej si ju už počas cesty domov veľmi obľúbi a cíti, že Anna by ich osamelý a strohý život obohatila, ale Marilla je rozhodnutá Annu vrátiť naspäť do sirotinca, pretože chlapca chceli hlavne kvôli tomu, aby im pomáhal s prácami okolo statku a je presvedčená, že Anna to nezvládne a budú s ňou len zbytočné problémy. Napokon však osobitá povaha Anny a jej pohnutý osud presvedčí aj Marillu, aby si ju nechali. Marilla je prísna a strohá a Annu sa snaží prevychovať, pretože je podľa nej príliš zhovorčivá, rojčivá a márnivá a kvôli prílišnej fantázii a snahe páčiť sa, sa Anna častokrát dostáva do problémov a zažíva množstvo zvláštnych príhod, ktoré sa ale napokon končia dobre. Časom si práve táto črta povahy Anny získava srdcia Mateja, Marilly a ďalších ľudí žijúcich v Avonlea. Skamaráti sa najmä s Dianou Barryovou, ktorú považuje za svoju spriaznenú dušu a za priateľku na život a na smrť, s ktorou prežíva všetky tieto dobrodružstvá. No znepriatelí sa s Gilbertom Blytheom, ktorý hneď prvý deň v škole utrúsil nepeknú poznámku o jej ryšavých vlasoch a Anna mu to nedokáže odpustiť celé roky napriek tomu, že sa jej Gilbert ospravedlní a snaží sa s ňou spriateliť. S Gilbertom sa spriatelí až v závere románu. Anna sa napokon stane učiteľkou a my postupne sledujeme prerod hlavnej hrdinky z trochu bláznivého dievčaťa na peknú, jemnú a vychovanú dámu, ktorá si získala svojou srdečnou povahou srdcia mnohých ľudí.
    Tento román ma vtiahol do sveta krásnej prírody, čarovných okamihov priateľstva, ale aj smutných situácií, napriek ktorým ostala hlavná hrdinka stále silná, srdečná, úprimná a usmiata. Ukázal mi silu priateľstva, ktoré je tak veľmi dôležité v každej dobe.