Preskočiť na obsah

Biele noci

  „Biele noci”

  Príbeh bol napísaný v roku 1848. Autor ho venoval svojmu najlepšiemu priateľovi – Pleshcheevovi. Ihneď po svojom vzniku bolo dielo publikované v známom časopise „Patrionic Notes“. Román sa skladá z častí: sú opísané 4 noci a všetko končí kapitolou „Ráno“. Aby ste pochopili, o čom je práca, stojí za to podrobnejšie zvážiť každú časť:
  Prvá noc: príbeh začína opisom obyvateľa, ktorý žije na Neve. V tejto oblasti žije asi 8 rokov, no stále nenašiel šťastie. Autor neprezrádza meno hrdinu, nazývajú ho rojko. Mladý, vzdelaný muž, dušou snílek, je stále osamelý. Na potulkách nočným mestom zbadá dievča zohnuté nad vodou a plačúce. Keď si ho všimla, opustila svoje miesto. Snílek bol šťastný z budúceho známeho a naďalej ju nasledoval. Zachránil ju pred opitým chuligánom a dohodol si stretnutie. Dievča ho však varovalo, aby sa do nej nezamiloval.
  Druhá noc: na druhý deň sa stretávajú mladí ľudia. Počas prechádzky snívajúci hovorí o svojom osamelom živote. Je jej ho ľúto a hovorí, že takto sa žiť nedá. Nastya sľubuje, že ho nikdy neopustí. Potom mladý človek začne rozprávať svoj príbeh. Ukázalo sa, že žije so svojou slepou babičkou. Niekedy prenajímajú miestnosť pre ľudí na návšteve. A tak sa v ich dome usadil muž, ktorý im zohnal zaujímavé knihy. Nastya si uvedomila, že sa zamilovala. Len čo sa o tom obyvateľka dozvedela, začal sa jej vyhýbať a čoskoro odišiel na rok do Moskvy. Teraz je v meste už niekoľko dní. Snílek sa ponúkne, že mu doručí list.
  Tretia noc: v liste dievča napísalo, že sa chce stretnúť so svojím milencom a špecifikovalo miesto. Išla tam priskoro a dlho čakala na manžela. Ale žiaľ, nikdy sa neobjavil. Nastya bola rozrušená a snílek sľúbil, že ho znova navštívi
  . Štvrtá noc: dievča opäť prichádza na určené miesto, ale milovaný sa neobjavil. Nastenka začne plakať, v tejto chvíli jej snílek vyzná lásku a ponúkne sa, že si ju vezme. Dievča odpovedalo kladne. Čas plynie a zrazu sa objaví jej bývalý nájomník. Hrdina príbehu smutne sleduje, ako spolu odchádzajú.
  Kapitola „Ráno“ dopĺňa román. V ňom hrdina dostane list od Nastusy, v ktorom sa ospravedlňuje za svoje správanie. Snílek sa na ňu nehnevá, ale praje jej šťastie.
  Túto knihu som si vybrala, pretože má zaujímavý obsah a tohto autora mám veľmi rada.