Preskočiť na obsah

Boh múch

    Knihu Boh múch sme mali ako povinné čítanie v škole. Najskôr som si myslel, že to bude znova nejaká nudná kniha, táto bola však iná. Poďme si ju najskôr rýchlo zhrnúť. Niekoľko mladých chlapcov, ktorý majú okolo desať rokov, stroskotalo na opustenom ostrove. Hlavnou postavou je Ralph. Po chvíli nájde Bravča. Spolu nájdu mušľu, na ktorej zatrúbia a privolajú ostatných chlapcov na ostrove. Zo začiatku sa všetci kamarátia a dokonca si aj zvolia Ralpha ako svojho šéfa. Po čase sa však začnú ukazovať značné rozdiely medzi chlapcami. Spoločnosť sa začala polarizovať na dva tábory. Jeden tábor preferuje udržiavať oheň, ktorý signalizuje lodiam, že sa niekto nachádza na ostrove, a druhý sa nezaujímal o nič iné iba o lov. Druhý tábor viedol Jack. Spočiatku žili všetci spolu ale neskôr sa rozdelili. Jack sa stal diktátorom. Časť spoločnosti, ktorá preferovala lov, odišla od ostatných a usadili sa v kamennej pevnosti. Ralph, Bravčo, pár malých chlapcov a bratia Sam a Erik boli jediný chlapci, ktorí nezdiveli. Pre mňa bolo úplným vyvrcholením, keď boli divosi schopný zabiť Simona pri rituály a keď Bravča rozpučili veľkým kameňom a jeho mozog sa rozlial na kameň. Na koniec Ralph zostal jediným chlapcom, ktorý nezdivel. Divosi ho už nechceli mať na ostrove a tak sa rozhodli vypáliť ostrova. Bolo to neskutočne hlúpe rozhodnutie. Okolo idúca loď našťastie spozorovala požiar a rozhodla sa vydať sa ku ostrovu. Tam našli niekoľko zdivočených chlapcov a chlapci si až vtedy uvedomili čo sa s nimi stalo. Z uhladených nádherne oblečených anglických zboristov sa z nich stali divosi, ktorí sa navzájom vraždili a jediné čo ich zaujímalo bol lov.

    Možno sa pýtate, prečo sa kniha volá Boh múch? Dovoľte mi aby som to vysvetlil. Na ostrove sa nachádzal aj chlapec Simon. Ten si v lese postaval úkryt. Divosi ulovili diviaka a jeho hlavu napichli na palicu a postavili ju do zeme. Simon mal zo svojho úkrytu priamy výhľad na pomaly sa rozkladajúcu hlavu. Jedného dňa, ako si tam teda sedel, pozrel na hlavu a začal mať halucinácie. Prasačia hlava ožila a stal sa z nej živí tvor, ktorý dokázal komunikovať. Keďže sa hlava rozkladala, boli okolo nej samé muchy. Takto prišiel Simon s názvom Boh múch.

    Na tejto knihe ma zaujalo to, že keď sa nad tým tak zamyslíme, nikto nie je nutne zlý ani dobrý, každý má len svoju pravdu. Kniha sa podľa mňa krásne zamýšľa nad tým, čo by sa stalo s úplne normálnymi ľuďmi na opustenom ostrove a čo sa skrýva s ľudských bytostiach ak nie sú kontrolované civilizáciou. Túto knihu by som odporučil ľuďom, ktorým sa páčilo dielo Zvieracia farma od Gorgea Orwella. Inač povedané, odporučil by som ju ľuďom, ktorých bavia knihy nad ktorými musia uvažovať a nezaujali ich romány.