Preskočiť na obsah

Charlie a továreň na čokoládu

    Charlie a továreň na čokoládu je kniha od Roalda Dahla. K jeho najznámejším dielam patrí Charlie a továreň na čokoládu, Matilda, Čarodejnice a Jakub a obrovská broskyňa.Charlie a továreň na čokoládu má voľné pokračovanie Charlie a sklenený výťah.
    Charlie a továreň na čokoládu je o chlapčekovi ktorý býval zo svojou celou rodinou v malej chatrči. Býval tam zo svojimi rodičmi, všetkými starými rodičmi Jeho starý rodičia sa tlačili v jednej posteli. Na jednej strane boli jeho otca rodičia a na druhej strany boli rodičia jeho mami. Charlie mal veľmi rád čokoládove tyčinky od Williho Wonku. Nemohli si však čokoládové tyčinky dovoliť. Preto im jedol iba raz za pol roka.
    Ďalšiou hlavnou postavou bol Willi Wonka ktorý vlastnil továreň na čokoládu a virábal aj čokoládové tyčinky. Jeho odec bol zubárom Willi Wonka nemohol jesť žiadne sladkosti. A tak si zaumienil že keď bude veľký bude vlastniť továreň na čokoládu.
    V tej továrni na čokoládu boli napríklad čokoládová rieka alebo všelijaké vynálezi zo sladkosťami. Jedného dňa si Willi Wonka pomyslel že je už starý a že potrebuje nástupcu. Ale nemal žiadne deti. Tak sa rozhodol že do čokoládových tyčinie ukryje zlaté lístky a to dieťa ktoré dostane zlatý lístok sa bude môcť pozrieť do jeho továrne. A on si vyberte jedno dieťa a to dieťa vyberte za zástupcu. Čoskoro sa to dozvedelo celé mesto aj Charlie s jeho starým otcom. Jeho rodina sa však rozhodla že Charlie u nekúpila čokoládovú tyčinku lebo si ju nemôži dovoliť. Ale jeho starý otec mu ju tajné kúpil.