Vybrala som si túto knihu, pretože ma zaujíma téma 2. svetovej vojny. Táto kniha je podľa mňa vážne zaujímavá a poučná. 2 svetová vojna je veľmi vážna téma. Chcem vedieť, aký bol život detí počas vojny alebo v akých žili podmienkach. Kniha je o chlapcovi Brunovi a Šmuelovi. Bruno sa presťahoval do nového mesta, kde za plotom stretol nového kamaráta Šmuela. Radi sa rozprávali a zisťovali o sebe nové veci. Bruno bol veľmi zvedavý chlapec, chcel vedieť, čo je za plotom. Bruno v jeden deň preliezol plot a tam ho aj so Šmuelom zabili. Narodili sa v rovnaký deň a zomreli taktiež v rovnaký deň. Príbeh je veľmi náučný a smutný. Kniha vo mne vyvolala veľa emócií. Niekedy som bola smutná, niekedy šťastná. Uvedomila som si, že všetci sme si rovní a nikto by nemal nikoho odsudzovať. Určite by som ju odporučila aj iným.
