Preskočiť na obsah

David Walliams – Spaceboy

  Sme v 60. rokoch a Vesmírne preteky sú v plnom prúde. Na oboch stranách Železnej opony sa dizajnujú, testujú, montujú a vypúšťajú do vesmíru rakety, satelity a výskumné družice. Všetko smeruje ku hviezdam. Týmto je fascinovaná aj 12-ročná sirota Frida, ktorú poslali k jedinej žijúcej príbuznej, tete Dorote, ktorá vyzerala a správala sa ako krokodíl. Tá Fridu hneď zapriahla do práce.
  Frida ale s tetou nežije sama. Žijú predsa na starej pštrosej farme. Majú tam aj prasatá a sliepky, kravu a býka. No Frida má vlastného miláčika. Je to trojnohý pes Jurij, pomenovaný po Jurijovi Gagarinovi, prvom človeku vo vesmíre. ktorého našla na ceste za farmou. Našli spolu na povale teleskop, z ktorého každý večer pozorujú hviezdy.
  V jeden večer Frida uvidela niečo padať z oblohy. Rýchlejšie ako lietadlo, pomalšie ako vrtuľník. Bol to však lietajúci tanier. Havaroval na poli vedľa farmy! Vyšla z neho bytosť menom Spaceboy. Spaceboy rozprával aj vedel chodiť. No ten obrí prásk počula aj tet Dorota, ktorá z domu vyšla s nabitou brokovnicou. Našťastie/nanešťastie Spaceboy spadol do studne a poranil si koleno. Aspoň ho nenašla teta Dorota.
  Tá však volala políciu. Šerif bol na farme o chvíľku. Za ním sa zjavila letka vrtuľníkov a Spaceboy nasadol na traktor. Títo traja ušli z farmy no helikoptéry ich zobrali.
  Dostali sa až do púšte. Tam ich helikoptéry spustili dole. Obkľúčili ich muži v plynových maskách a jediná možnosť bola spustiť sa do kráteru. No kráter bol kovový; bola to vysielacia anténa na vrchu najtajnejšej z tajných vojenských základní, ktorá sa zameriavala na mimozemský výskum. Stretli sa tam s Majorom majorov, ktorý základni velil. No Frida zistila, že Spaceboy sa volá Kevin a je to chlapec z vedľajšej dediny. Utiekol svojmu dedkovi na vlastnoručne vyrobenom lietajúcom tanieri. No ostatná o tom nevedeli.
  Potom sa dostali do Bieleho domu. Prezident je však strašne hlúpy. Tam natáčali rozhovor so Spaceboyom.
  Stretol ich tam doktor Šok, ktorý ich zobral na mys Caneveral na štúdie vesmírneho cestovania. No Spaceboya odhalil jeho dedko, a ukradli raketu a vzlietli do vesmíru.
  Táto kniha je román a používa aj chronológiu aj retrospektívu. Používa všetky druhy viet a používa modernú slovnú zásobu. Bola napísaná v roku 2022. Bola celkom dobrá.