Greg Heffley je obyčajný chalan, ktorý začne písať „denník“ pri nástupe do middle school. Nie je to žiadny vznešený denník, ale skôr miesto na jeho kreslené poznámky a plány, ako sa stať populárnym. Greg si myslí, že škola je záverečný boj o status, takže neustále premýšľa, čo urobiť, aby ostatní o ňom lepšie rozmýšľali. V rodine to tiež nie je jednoduché: starší brat Rodrick ho často ponižuje a robí mu naschvál zle, zatiaľ čo maličký brat Manny má vždy prednosť. Rodičia majú svoje predstavy a pravidlá, ktoré Gregovi často stoja v ceste. V škole má Greg kamaráta Rowleyho, ktorý je milý, naivný a často sa správa detsky čo je vlastne presný opak Gregových ambícií. Napriek tomu sú kamaráti, až kým nehrozí, že Rowley získa viac pozornosti a obdivu než Greg. Kniha sa mi naozaj páčila aj vdaka zaujímavým ilustráciam.
Kľúčovou témou je hlavne priateľstvo s Rowleym.
