Preskočiť na obsah

Dobrý vojak Švejk

    Túto knihu som si nekúpil, ale našiel na povale u babky. Kniha sa mi tak zapáčila že som si ju zobral domov. Príbeh je o chovateľovi psov a vojakovi Švejkovi. Švejk má na všetko svoj názor a na to aj doplatil. Strávil nejakú dobu vo väzení a dokonca aj v psychiatrickej liečebni. Síce bol mentálne postihnutý ako úradný blb, to ho nezastavilo sa prihlásiť do vojny. Pacoval u veľa ľudí ako pomocník. Táto kniha je však aj satirou na vtedajšiu situáciu v Rakúsko-Uhorsku a na Prvú svetovú vojnu. Švejk sa vysmieva cisárovi a priamo aj celej vojne, čím nahnevá miestne autority.
    V knihe sa objavujú groteskné poviedky o živote v Rakúsko-Uhorsku počas vojny. Autor tejto knihy Jaroslav Hašek bol v tej dobe anarchista a zakázali túto knihu vydať. Najprv sa poviedky o Švejkovi objavovali v novinách a magazínoch. Autor sa vysmieva situácií v armáde, nemorálnosti vojakov a nadriadených a o alkoholizmu medzi vojakmi. Jaroslav Hašek bol bohém., bol v zajatí v Rusku a bojoval na fronte.
    Myšlienkou deja je že vojna je nezmyselná a umierajú kvôli nej nevinný ľudia, nezmyselnosť v armáde a monarchii.
    Švejk bol jednoduchý ale dobrosrdečný. Je to vtipná postava ktorá rozosmeje hláškami každého čitateľa. Na Švejkovi sami páči že má na všetko jednoduchý názor, ale aj to môže byť niekedy užitočné. Tiež sa mi páči prostredie deja. Kniha je vtipne napísaná. Ešte neviem ako to skončí, prečítal som zatiaľ len dve časti zo štyroch. Kniha je dobre napísaná, nie sú tam žiadne zbytočne dlhé opisy o okolí. Je to jednoduché čítanie aj pre tých čo