Preskočiť na obsah

Ema Müller – svoja

    V roku 2023 vydala svoju prvú autorskú knihu Ema Müller, ktorá už niekoľko rokov píše krátke príspevky do česko-slovenskej verzie časopisu Vogue. Vždy, keď vyšli jej texty, do ich čítania som sa pustila hneď pri akejkoľvek inej aktivite, ktorá určite mohla pár minút počkať. A tak to mám aj s jej debutovou knihou.
    Ema študovala módu na univerzite v Paríži, čo sa dozaista odráža aj na dizajne tejto knihy – červený matný obal s červeným lemom na stranách, lesklou ružovou na prednej strane vyryté ,,svoja“. Už po prečítaní niekoľkých úvodných kapitol sa čitateľ alebo čitateľka dozvedá, prečo práve svoja. Jednoslovný a jednoduchý názov pokrýva celú škálu textov – úryvkov, ktoré Ema Müller publikovala v časopise Vogue, alebo takisto zahŕňa aj postrehy a životné úvahy z jej každodenného života v Paríži, o ktorých píše formou denníka. Všetky úryvky sú inšpirované z jej vlastného života, no prevažnú časť tvoria texty o živote v Paríži, kam odišla žiť už ako osemnásťročná. To je obdobie, v ktorom sa mladý človek vyvíja, rastie a hľadá, zamýšľa sa, kam jeho život bude smerovať. Rovnakými úvahami si prechádzala aj spisovateľka, ktorá Paríž považuje za mesto nekonečných možností pre jej nadchádzajúci život. Čitateľa/ ku ale vyvedie z omylu, keď píše o náročných obdobiach hľadania si práce v módnom priemysle, aj po vyštudovaní prestížnej módnej školy. Hlavne k mladým čitateľkám sa snaží priblížiť témami o sebaúcte, vlastnej hodnote či zdravom sebavedomí. Tieto slová rezonujú asi väčšinou mladých dievčat, ktoré sa snaží spisovateľka podporiť a vysvetliť im na svojom vlastnom príklade, že ide o životné procesy, s ktorými sa musí vysporiadať každá žena, a že je úplne normálne, ak si takýmto obdobím podhodnocovania samej seba prechádza. Do veľkej miery venuje pozornosť emóciám a tomu, ako dokážu človeka rozhodiť či ovplyvniť aj vo vážnych situáciách a zamýšľa sa nad tým, ako sa naučiť ich ovládať, keď začínajú prevládať nad racionálnym myslením. V niekoľkých kapitolách sa venuje aj vplyvu sebavedomia a na to, že keď si človek verí, dokáže v živote prejsť aj prekážkami, ktoré ho chcú najprv rozhodiť, odradiť, až potom posilniť. Zväzok úvah tvorí obraz ženského vnútra, ktoré je rozmanité, unikátne, a dokonca rozdielne od tých ostatných.
    Kniha Emy Müller je podľa môjho názoru vhodná pre všetky ženy, ktoré sa v každodennom kolotoči občas stratia a následne sa potrebujú nájsť, nájsť samú seba, s ktorou musia prežiť celý život, aj keď sa s ňou niekedy hádajú, nechápu, nestotožňujú, ale vždy ich to prinúti učiť sa ju prijať, podporiť, pochopiť a ľúbiť. Pretože za náš život každý z nás vystrieda mnoho vzťahov, priateľských, partnerských, no vždy budeme v tých vzťahoch v prvom rade sami so sebou. Je to kniha, ktorá sa dá prečítať aj za dva dlhé večery, no jednoznačne sa k nej oplatí často vracať.