Preskočiť na obsah

Gulliverove cesty (Jonathan Swift)

    Mojím obľúbeným románom, ktorý čitateľa zavedie na cestu, na ktorú nikdy nezabudne, je kniha Gulliverove cesty od Jonathana Swifta. Kniha nás sprevádza skúsenosťami Lemuela Gullivera, chirurga z Anglicka, ktorý sa vydáva do zabudnutých krajín. Počas jeho cesty objavuje zvláštne civilizácie, ako napríklad liliputánov, malých ľudí a gigantov, ktorí svojou veľkosťou prevyšujú budovy.
    Najviac na mňa zapôsobilo, že Swift použil tento príbeh ako satirický komentár k stavu dnešnej spoločnosti. Nezmyselnosti, s ktorými sa Gulliver stretáva, odzrkadľujú autorove jemné kritizovanie politiky. Autor taktiež kritizuje spoločenský poriadok a ľudský charakter v každom z nás. Poukazuje na to, že každý človek má v sebe dobré aj zlé stránky. A je dôležité, alebo smerodajné, aby nás ľudia prijali, ako sa s danými vlastnosťami vysporiadame. Či to bude v súlade s očakávaniami ostatných, alebo si pôjdeme vlastnou cestou.
    Kniha ma pobavila svojím zábavným a satirickým humorom, ktorý mám zo všetkého najradšej. Kniha si dokázala udržať vážnosť a zároveň mi priblížila absurdnosť dnešného sveta. Po danej knihe som siahol preto, lebo ma bavia dobrodružné príbehy, nad ktorými mám možnosť sa zamyslieť.
    Odporúčam túto knihu čitateľom, ktorí hľadajú zábavu a občasné úvahy nad ľudskou povahou. Gulliverove cesty sú skvelým literárnym výtvorom, ktorý zaujme čitateľov rôznych vekových kategórií.