Preskočiť na obsah

Hamlet, Shakespeare

    „Hamlet“ od Williama Shakespeara je jedným z tých literárnych diel, ktoré sa nedajú opísať jednoducho. Je to výnimočná tragédia, ktorá ponúka dojemný pohľad na ľudskú existenciu a jej zložitosť. Shakespearova schopnosť vystihnúť ľudské emócie a konflikty je v tomto diele úžasná, a to čo ho robí takým fascinujúcim a nezabudnuteľným.

    Príbeh sa odohráva v dávnom Dánsku a sleduje osud mladého prince Hamleta, ktorý sa po smrti svojho otca vracia domov, len aby zistil, že jeho otec bol zavraždený jeho vlastným bratom, ktorý potom prevzal trón a oženil sa s Hamletovou matkou. Táto odhalená pravda zvráti Hamletov svet a vystaví ho morálnym dilemám a otázkam, čo je správne a čo nie. Jeho cesta pomsty a hľadania pravdy ho privádza na hranicu duševného rozpadu a otáča celým kráľovstvom naruby.

    Postavy v „Hamletovi“ sú fascinujúce svojou komplexnosťou a vnútornými konfliktmi. Hamlet je známy svojou rozporuplnou povahou, ktorá sa prejavuje jeho rozporuplnými činmi a rečami. Jeho matka Gertruda je zase zahalená v tajomstvách a konfliktoch svojho vlastného manželstva, zatiaľ čo Claudius, nový kráľ, je obklopený hromadou lží a manipulácií. Ophelia, Hamletova milovaná, sa zase zlomí pod tlakom svojho otca a okolností.

    Shakespearova reč je úžasná a jeho schopnosť vytvoriť poetické dialógy a obrazné metafory je neprekonateľná. Citáty z „Hamleta“ sa stali klasickými a sú stále citované po celom svete. Jeho jazyk je plný múdrosti, vášne a hĺbky, čo robí z každej stránky diela nezabudnuteľný zážitok.

    Celkovo povedané, „Hamlet“ je dielom, ktoré sa nedá jednoducho opísať, ale ktoré nás neustále oslovuje svojou hĺbkou a univerzálnymi tématmi. Je to príbeh o láske, strate, pomste a hľadaní pravdy, ktorý sa dotýka srdca každého čitateľa a prináša nám pochopenie a úsmev. Preto je „Hamlet“ jedným z najvýznamnejších diel v literatúre a jeho miesto v literárnom kánonu je nesporné. Preto si myslím, že každý či čitateľ či nie by mal poznať tento príbeh. Dialógy sú zaujímavé a dielo stále priberá na dynamickosti. Po začatí čítania som nemohla odhrnúť od knihy oči a neustále som potrebovala vedieť ako to skončí. Aj keď sa príbeh skončil tragicky určite nepôsobil stále negatívne. Pocity lasky nádeje aj sklamania. Rozmanitosť aj postáv aj atmosféry by sa dala krájať. Na koniec by som povedala, že Hamlet bolo jedno z najzaujímavejších diel aké som čítala. Odporučila by som každému.