Hamlet, hlavná postava s perfektným životom. Dánsky princ, následník na trón po otcovi, má všetko, čo kedy mohol chcieť – jednoducho perfektný život. Do momentu, keď mu umiera otec a začína domino tragických udalostí.
Prvá tragédia po otcovej smrti je, že sa nedostal na trón, aj keď bol ďalším následníkom. Prečo? Je to komplikované, ale v skratke – jeho strýko sa stal kráľom, lebo veľmi rýchlo po kráľovej smrti sa oženil s kráľovnou Gertrúdou. Nový kráľ Claudius bol na rozdiel od starého Hamleta veľmi neempatický a egocentrický, lebo jediné, čo v živote chcel, bolo byť na tróne a mať moc, čo sa mu podarilo po vražde kráľa, o ktorej sa Hamlet dozvedá po stretnutí s duchom jeho otca, ktorý žiada Hamleta, aby ho pomstil, ale aby neublížil matke Gertrúde. V tom momente sa snaží o odplatu a stráca dôveru matky.
Ďalej nasleduje to spomínané domino tragických udalostí – jedna smrť za druhou. Ďalší, kto to schytal, bol Polónius, kráľov radca, ktorý bol omylom zabitý Hamletom, keď ho prebodol cez záves s tým, že Hamlet bol presvedčený, že to bol kráľ. Potom Polóniova dcéra Ofélia, ktorá Hamleta milovala, ale mentálne sa nedokázala s tým vysporiadať a spáchala samovraždu. Keď sa to dozvie Laertes, Oféliin brat a Polóniov syn, chce odplatu na Hamletovi a vyzve ho do šermiarskeho súboja, v ktorom napokon Hamleta zraní do kritického stavu. Hamlet je však ešte schopný zabiť kráľa a matka umiera na jed vo víne. A tak všetci umierajú a na trón prichádza nórsky princ.
Môj názor na knihu:
Kniha sa mi veľmi páčila a dobre sa mi čítala, napriek tomu, že tragédie neznášam a skoro žiadnu nikdy nedokončím. Hamlet od Shakespeara je jednoducho perfektná a ukážková dráma.
