Preskočiť na obsah

Hamlet – William shakespare

    Hamlet je tragédia Williama Shakespeara, ktorá sa odohráva v Dánsku na zámku Elsinor sleduje tragický príbeh princa Hamleta, ktorý sa snaží pomstiť smrť svojho otca. Po jeho smrti je jeho matka rýchlo prevedená do manželstva s Hamletovým strýkom Claudiom, ktorý sa tak stáva novým kráľom. Hamlet sa vynára z tohto smútku a únavy, aby odhalil pravdu o svojom otcovi, ako aj zradu, ktorá zavládla v jeho rodine.
    Centrálny konflikt v príbehu je zameraný na Hamletov vnútorný boj s morálnymi dilemami, ako aj jeho zápas so svojou vlastnou existenciou a smrťou. Jeho slávna monológ „Byť, alebo nebyť“ podčiarkuje jeho rozpory a úvahy o živote a smrti.
    Hamlet navrhne plán na odhalenie pravdy tým, že zorganizuje divadelné predstavenie, ktoré simuluje situáciu, v ktorej bol jeho otec zavraždený. Tento plán vedie k sérii tragických udalostí a postupnému odhaľovaniu pravdy.
    Okrem toho sa v príbehu objavujú rôzne vedľajšie postavy, ako sú Ophelia, Polonius a Laertes, ktorí prispievajú k rozvoju konfliktov a dramatickych momentov v hre.