Preskočiť na obsah

Harry Potter a dary smrti

  Dej poslednej knihy zo série o mladom čarodejníkovi začína v sídle rodiny Malfoyovcov, kde majú Smrťožrúti a Lord Voldemort zriadený svoj hlavný stan. Pri večeri si Voldemort vezme prútik Luciusa Malfoya, pretože nechce riskovať ďalšie Priori Incantatem ako v štvrtom dieli. Severus Snape mu oznámi, kedy bude chcieť Fénixov rád presunúť Harryho na nejaké bezpečné miesto. Voldemort nakoniec večer zabije Charity Burbageovú učiteľku „Života a zvykov muklov“ na Rokforte. Potom sa dej presúva k Harrymu, ktorého sa Rád snaží presunúť na bezpečné miesto. Harryho priatelia vypijú všehodžús a tak získajú jeho podobu, aby zmiatli smrťožrútov. Pri presune siedmych Potterov dôjde k boju medzi smrťožrútmi a členmi rádu. Smrťožrúti zabijú Harryho sovu Hedvigu, Divookého Moodyho a pripravia Georgea Weasleyho o ucho.

  Harry sa na pár dní ocitá v dome Weasleyovcov, kde vrcholia prípravy na svadbu Fleur Delacurovej a Billa Weasleyho. Tu ho navštívi minister mágie Rufus Scrimgeour, aby jemu a jeho dvom najlepším kamarátom, Ronovi Weasleymu a Hermione Grangerovej odovzdal predmety, ktoré im v testamente zanechal Dumbledore. Ron dostáva deluminátor, Hermiona knihu Rozprávky barda Beedla a Harry zlatú strelu, ktorú chytil pri svojom prvom metlobalovom zápase na Rokforte. Nasleduje svadba, počas ktorej smrťožrúti obsadia Ministerstvo mágie a zabijú ministra mágie. Harry pred nimi unikne spolu s Ronom a Hermionou. Ukryjú sa v bývalom hlavnom stane Fénixovho rádu na Grimmualdovom námestí 12, kde sa dozvedia nečakanú pravdu o bratovi Siriusa Blacka Regulusovi a nájdu stopu horcruxu.

  O niekoľko dní hrdinov navštívi Remus Lupin, ktorý oznámi Harrymu, že bude krstným otcom, a zároveň mu ponúkne pomoc, ktorú však Harry odmietne. Harry, Ron a Hermiona vymyslia plán na prepadnutie ministerstva, kde získajú od Dolores Umbridgeovaj horcrux – medailón Salazara Slizolina. Pri úteku z ministerstva však Hermiona bohužiaľ nedopatreným premiestni smrťožrúta Yaxleiho do domu na Grimauldovom námestí, čím mu prezradí tajomstvo úkrytu. Musia utiecť do lesa, kde sa dlhú dobu skrývajú a nevedia, kde hľadať ďalšie horcruxy a ako zničiť ten, ktorý už majú. Strach, neistota a beznádej sa stupňujú a po hádke Ron svojich priateľov na istý čas opustí. Hermiona s Harrym v čase Vianoc prídu do Godricovej úžľabiny, kde Harry po prvýkrát navštívi hroby svojich rodičov a ruiny ich domu. Hermiona sa nazdáva, že Dumbledore im tam zanechal meč Richarda Chrabromila, čo je jedna z mála zbraní, ktorou je možné horcrux zničiť. Namiesto toho padnú do Voldemortovej pasce. Podarí sa im uniknúť, no Hermiona pritom nedopatrením zlomí Harryho prútik.

  Neskôr sa Harry skrýva aj v Deanskom lese. Tam vďaka záhadnej pomoci v podobe Patronusa nájde meč Richarda Chrabromila a opäť sa stretne s Ronom, ktorý zničí horcrux. Potom ich však nájde vlkodlak Fenrir Greyback so svojou bandou lapačov a všetkých troch odvedú do sídla Malfoyovcov. Odtiaľ Harry, Ron a Hermiona ujdú za pomoci domáceho škriatka Dobbyho a záchrania aj pána Ollivandera, škriatka Griphooka, Deana Thomasa a ujde s nimi aj Luna Lovegoodová. Dobby je však pri úteku zasiahnutý dýkou Bellatrix Lestrangeovej a zomiera. Harry sa s kamarátmi istý čas ukrýva v Lastúrovom domčeku, v ktorom bývajú Bill a Fleur a tu pripravia plán na získanie ďalšieho horcruxu, ktorý je uložený v Gringottbanke. Horcrux v podobe Bifľomorovej šálky sa im síce podarí získať, ale prídu o Chrabromilov meč. Vzápätí sa Harry vďaka zvláštnemu spojeniu, ktoré panuje medzi ním a Voldemortom dozvie, že Voldemort vie, že ničia jeho horcruxy a že ďalší horcrux je uložený v Rokforte. Priatelia teda bezodkladne zamieria do Rokfortu, pričom dostať sa do dobre stráženého hradu im pomôže Aberthorf, brat Albusa Dumbledora. Tu sa im podarí zničiť Bifľomorovej šálku a tiež nájdu a zničia aj ďalší horcrux – Bystrohlavovej diadém. Medzitým sa ale Voldemort dozvie, že Harry je v Rokforde a jeho smrťožrúti zaútočia na hrad.

  Riaditeľ Rokfortu, Severus Snape, utečie a pridá sa k Voldemortovi. Ten ho však zabije, aby získal moc nad bazovým prútikom – jedným z troch bájnych Darov smrti. Tesne pred smrťou Snape odovzdá Harrymu svoje spomienky, z ktorých sa dozvie, že Snape bol vlastne vždy na ich strane a Dumbledora zabil na jeho vlastnú žiadosť. Zároveň sa dozvie, že úplná porážka Voldemorta bude možná len vtedy, keď sa Harry nechá zabiť Voldemortom. Harry je zdesený, ale uvedomuje si, že to je jediná šanca poraziť Voldemorta a zastaviť boj v Rokforte a tak príde za Voldemortom do Zakázaného lesa. Ten na neho uvrhne smrtiace zaklínadlo, ktoré však Harry opäť prežije. Zaklínadlo zničí len kúsok Voldemortovej duše v ňom, pretože v minulosti Voldemort nedopatrením urobil z Harryho horcrux. Harry hrá mŕtveho až do okamihu, kedy ho odnesú do Rokfortu, ktorého obyvatelia namiesto toho, aby sa vzdali, znova rozpútajú boj. V záverečnom boji Neville zničí Voldemortov posledný horcrux, hada Nagini a Harry zabije Voldemorta.

  V obrovskej záverečnej bitke zomrú Voldemort, Fred Weasley, Tonksová, Lupin, Crabbe, Colin Creevey a Bellatrix Lestrangeová. Záver knihy opisuje situáciu o 19 rokov neskôr, keď má Harry tri deti(Lily Luna Potterová, Albus Severus Potter, James Sirius Potter) s Ginny Weasleyovou a Ron Weasley s Hermionou Grangerovou dve. Spolu žijú v dome na Grimmualdovom námestí, ktorý Harry zdedil po krstnom otcovi a úplný záver je, ako keď odprevádzajú svoje deti na nástupište 9 a 3/4.