Preskočiť na obsah

Harry Potter a kameň mudrcov

    Harry Potter a kameň mudrcov je prvá kniha, osem dielnej série, o mladom čarodejníkovi, Harrym Potterovi. Autorkou tejto knihy je anglická spisovateľka J. K. Rowlingová. Kniha má 320 strán a bola vydaná vydavateľstvom Ikar v roku 2015.
    Hlavnou postavou knihy je sirota Harry Poter, ktorý do svojich 11 rokov žil u svojich príbuzných Dursleyovcov. Keď dovŕšil 11 rokov, prišiel mu list z čarodejníckej školy v Rokforte, ktorý však jeho ujo zlikvidoval, pretože s mágiou nechcel mať nič spoločné. Nakoniec sa však Harry do školy dostal. Po ceste vlakom stretol svojho nového, budúceho najlepšieho kamaráta, Rona Weslyho a Harmionu Graingerovú. Po príchode, všetkých troch zaradili do Chrabromilskej fakulty a Harry sa neskôr stal aj stíhačom pre Chrabromilský metlobalový tím. Hermiona bola najlepšou žiačkou v ročníku a vždy všetko vedela, no navzájom si pomáhali, a tak prekonávali nástrahy ktoré tento život prinášal. Celý príbeh sa sústredil na čarovný kameň mudrcov, po ktorom túžil Voldemort a pomocou Quirela sa ho snažil získať. Harry mu v tom však na poslednú chvíľu zabránil, kameň mudrcov pre istou zničili. Chrabromil nakoniec vyhral aj školský pohár a Harry sa na konci svojho prvého školského roka musel vrátiť naspäť k Dursleyovcom.
    Kniha sa mi osobne veľmi páčila a ak budem mat čas, určite si prečítam aj ďalšie diely. Túto knihu by som odporučila čitateľom, ktorí majú radi napínavé príbehy so štipkou mágie.