Preskočiť na obsah

Harry Potter a kameň mudrcov

  Naposledy som čítal knihu Harry Potter a kameň mudrcov od J.K. Rowling(320 strán)
  Harry Potter je sirota. Riaditeľ Rokfortskej strednej čarodejníckej školy, Albus Dumbledore poveril Hagrida, rokfortského hájnika, aby ho priviezol ku domu. Tu bývali jeho teta a strýko Dursleyovci o Potterovcoch nechceli ani len počuť, pretože boli čarodejníci. Harry tu žil jedenásť rokov, pokiaľ mu neprišiel list z Rokfortu.
  Strýko mu ho však schoval a on ho už nikdy nevidel. Jedného dňa ich dom zasypala tona listov z Rokfortu. Pán Dursley prenajal loď a s celou rodinou odišli na opustený ostrov, kde za nimi prišiel Hagrid a povedal Harrymu, že je čarodejník. Spolu potom odišli do Šikmej uličky, kde si Harry vybral peniaze a nakúpil potrebné veci do školy. Hagrid mu dal lístok na Rokfortský expres, no Harry nemohol nájsť nástupište deväť a tri štvrte. Na nástupišti stretol Rona. Harry a Ron sa vo vlaku spriatelili s Harmionou a v Rokforte pri rozdeľovaní do fakúlt sa dostali všetci traja do Chrabroilu
  Harry sa v škole naučil veľa nových vecí a stal sa stíhačom za metlobalové mužstvo Chrabromil. Na halloweensku oslavu vtrhol profesor Quirrell, učiteľ obrany a oznámil, že v hradnej veži je troll. Žiaci ihneď spanikárili. Len Harry a Ron sa šli pozrieť do hradnej veže za Hermionou, ktorá tam pred príchodom Quirrella odišla. Keď tam dobehli troll sa už chystal zabiť Hermionu a tak upútali pozornosť na seba.
  Troll strhol do pasce aj Harryho a Ron mu pomocou kúziel hodil kyjak na hlavu. Bol to iba zastierací manéver, aby Snape prešiel cez trojhlavého psa. Cez Vianoce ostali Harry a Ron v hrade a na Štedrý deň dostali darčeky. Harry dostal neviditeľný plášť. Raz v noci sa pod ním vybral do knižnice ale prišiel tam Filch a tak utekal preč. Harry dlho blúdil po hrade až našiel jednu učebňu a tam zbadal zrkadlo v ktorom videl svojich rodičov. Dumbledore ho premiestnil, lebo povedal, že sa niektorí z toho zbláznili.
  Ku koncu roka zistili ako uspať trojhlavého psa a tak sa vybrali pozrieť, čo je za dverami. Keď ho uspali zistili, že ich čakajú tri prekážky. Prvá bola mäsožravá rastlina, no Hermiona si spomenula, že neznáša svetlo a tak zvädla. Druhá úloha bola chytiť zlatý kľúč a otvoriť ním dvere a posledná tretia bol čarodejnícky šach pri ktorom sa zranil Ron a Hermiona a tak šiel ďalej len Harry. Napokon zistil, že Snape nebol ten, ktorý chcel ukradnúť kameň mudrcov, ale bol to Quirrell, ktorého napokon porazil a tak zabránil lordovi Voldemortovi, aby získal späť svoju silu.
  Túto knihu som si vybral pretože od malička som pozeral Harryho Pottera a chcel som si porovnať zážitok s filmu a s knihy.