Preskočiť na obsah

Harry Potter a Kameň mudrcov

    Harry Potter je sirota. Keď mu umreli rodičia riaditeľ Rokfortskej strednej školy čarodejníckej, Albus Dumbledore poveril Hagrida, rokfortského hájnika, aby ho priviezol ku domu na Privátnej ceste číslo 4. Tu bývali jeho teta a strýko Dursleyovci, ktorý mali syna Dudleyho a o Potterovcoch nechceli ani len počuť, pretože boli čarodejníci. Harry žil u svojich príšerných známych jedenásť rokov, pokiaľ mu neprišiel list z Rokfortu.
    Strýko mu ho však schoval a on ho už nikdy nevidel. Jedného dňa preto ich dom zasypala tona listov z Rokfortu. Pán Dursley prenajal loď a s celou rodinou odišli na opustený ostrov, kde za nimi prišiel Hagrid a povedal Harrymu, že je čarodejník. Spolu potom odišli do Šikmej uličky, kde si Harry vybral peniaze a nakúpil potrebné veci do školy. Hagrid mu dal lístok na Rokfortský expres, no Harry nemohol nájsť nástupište deväť a tri štvrte. Na nástupišti stretol Rona Weasleyho, ktorý šiel tiež prvý rok do školy. Harry a Ron sa vo vlaku spriatelili s Harmionou Grangerovou a v Rokforte pri rozdeľovaní do fakúlt sa dostali všetci traja do Chrabromilu.

    Harry sa v škole naučil veľa nových vecí a stal sa stíhačom za metlobalové mužstvo Chrabromil. Na halloweensku oslavu vtrhol do veľkej siene profesor Quirrell, učiteľ obrany proti čiernej mágii a oznámil Dumbledorovi, že v hradnej veži je troll. Žiaci ihneď spanikárili a tak ich prefekti odviezli na inzeráty. Len Harry a Ron sa šli pozrieť do hradnej veže za Hermionou, ktorá tam pred príchodom Quirrella odišla. Keď tam dobehli troll sa už chystal zabiť Hermionu a tak upútali pozornosť na seba.

    Troll strhol do pasce aj Harryho a Ron mu pomocou kúziel hodil kyjak na hlavu. Na druhý deň však zistili, že to čo sa stalo včera bol iba zastierací manéver, aby Snape prešiel cez trojhlavého psa, ktorý strážil jednu miestnosť v hrade. Cez Vianoce ostali Harry a Ron v hrade na prázdniny a keď sa na Štedrý deň ráno zobudili mali pri posteliach darčeky. Harry dostal neviditeľný plášť, ale kartička nebola podpísaná. Raz v noci sa pod ním vybral do knižnice, do zakázanej oblasti , ale prišiel tam Filch a tak utekal preč. Harry tak dlho blúdil po hrade až našiel jednu nepoužívanú učebňu a uprostred nej bolo položené zrkadlo z Erisedu, v ktorom videl svojich rodičov a tak sa chodil naňho pozerať tri noci pokiaľ ho nedal Dumbledore premiestniť, lebo povedal, že sa už niektorí z toho zbláznili.

    Ku koncu roka zistili od Hagrida ako uspať trojhlavého psa a tak sa vybrali pozrieť, čo je za padacími dverami pod ním. Keď ho uspali zistili, že ich čakajú ešte tri prekážky. Prvá bola mäsožravá rastlina, no Hermiona si spomenula, že neznáša svetlo a tak zvädla. Druhá úloha bola chytiť zlatý kľúč a otvoriť ním dvere a posledná tretia bol čarodejnícky šach pri ktorom sa zranil Ron a Hermiona a tak šiel ďalej len Harry. Napokon zistil, že Snape nebol ten, ktorý chcel ukradnúť kameň mudrcov, ale bol to Quirrell, ktorého napokon porazil a tak zabránil lordovi Voldemortovi, aby získal späť svoju silu.