Táto kniha napísaná spisovateľkou J. K. Rowlingovou ma zaujala hlavne preto, že to je fantasy kniha, ktorú som čítala už niekoľkokrát a je to pre mňa taká klasika po ktorej siahnem vždy, keď sa nudím a neviem, čo čítať. Harry Potter ságu mám veľmi rada úplne celú, ale prvá časť je za mňa taká klasika, ktorú by si mal každý prečítať aspoň raz za život. Tiež som za názor, že skoro vždy, keď má kniha alebo film viac častí, tak tá prvá je najlepšia. Mám veľmi rada fantasy knihy a veľmi ma baví ich čítať. Najviac ma zaujal ten samotný príbeh, ako prebiehal, čo sa tam dialo, nečakané zvraty a vyvrátené teórie. Baví ma samotná téma knihy, čarodejníci v Rokforte, podľa mňa skvelý nápad. Páči sa mi na deji, že si myslíš niečo skoro celú dobu, si o tom presvedčený a zrazu je všetko inak. Moja obľúbená postava bol Ron Weasley, pretože bol veľmi vtipný a zabával ma celú knihu. Spisovateľka vytvorila veľa rozmanitých postáv každá s inou povahou a príbehom, keď sa nad tým zamyslíme, tak každá jedna postava má svoj vlastný príbeh a minulosť, ktorá nás ešte viac uvedie do deja. Obdivujem ako spisovateľka vytvorila celý nový školský systém v Rokforte, ako funguje rozdelenie do klubovní, predmety… proste celý komplikovaný systém, ktorý je ale veľmi dobre vysvetlený a dá sa ho veľmi dobre pochopiť z deja, čo len dokazuje výbornú prácu spisovateľky. Páči sa mi ako je na začiatku ukázaný Harryho život predtým, keďže sa tam k nemu nesprávali správne, a ten paradox zrazu, keď ho v Rokforte všetci obdivovali. Hagrid bol veľmi milá a nápomocná postava, páčilo sa mi, aký dobrý vzťah si spravil s Harrym a ako veľmi mu pomáhal. Jedna z mojich najobľúbenejších častí knihy bola asi tá,kde sa Harry, Hermiona a Ron spoznajú vo vlaku na ceste do Rokfortu a zisťuje, že je slávny. Oni traja sa snažia zistiť, kde sa ukrýva Kameň mudrcov, kto ho chce a prečo. Postupne v celom deji sa spoznávame z novými postavami, miestami alebo schopnosťami čarov, ktoré jednotlivé postavy majú a poznajú. Takže by som to zhrnula tak , že je to veľmi pekný príbeh, ktorý by mal poznať každý a oplatí sa si túto knihu prečítať aspoň podľa mňa ak vás baví fantasy alebo zaujímavý dej s dobrým zvratom na konci.
