Preskočiť na obsah

Harry Potter a Tajomná komnata

  Harry Potter trávi ďalšie prázdniny u otravných Dursleyovcov a nevie sa dočkať chvíle, keď bude opäť v Rokforte. V jeden letný večer sa u neho v izbe nečakane zjaví malý domový škriatok menom Dobby, ktorý Harrymu povie, že naňho čaká na Rokforte veľké nebezpečenstvo. A škriatok mal, žiaľbohu, pravdu: počas školského roka sa v škole začali diať nanajvýš čudné veci – niekto (alebo niečo) začalo premieňať rokfortských študentov na kameň. Mohol by to byť Draco Malfoy? Alebo dokonca Harry? Všetci totiž z istých dôvodov Harryho upodozrievajú, že práve on je tým ‚útočníkom’…
  Na príchod Harryho Pottera a Tajomnej komnaty sa tešili milióny detí ale aj dospelých a autorka opäť nesklamala. Kniha posunula Rowlingovú o trochu vyššie. Kniha zachytáva príbeh nášho mladého učňa Harryho a jeho priateľov i nepriateľov na škole.
  V tomto diele sa na škole stávajú podivuhodné vraždy, alebo lepšie povedané, skamenenia. Samozrejme, žiadna z obetí nemohla podať žiadne vysvetlenie o svojom stave. Takto postihnutí žiaci (a mačka a duch) si museli počkať na svoje vyslobodenie až do konca roka, keď ich oživil elixír z mandragory. A kto je za tým všetkým? Z útokov žiaci upodozrievajú Harryho Pottera – najmä po incidente v klube duelantov, kde sa pred všetkými “zhováral“ s hadom (symbolom Salazara Slizolina). Všetci si mysleli, že ho chcel poslať na študenta Justina a nakoľko je Harry jediným, kto sa na široko-ďaleko dokáže dorozumievať s hadmi v ich jazyku, v parselčine, žiaci sa mu začali vyhýbať.
  Samozrejme, Harry sa opäť stal stredobodom pozornosti, i keď tentoraz v nie práve najlepšom svetle. Všade, kam sa pohol, si o ňom šepkali zlé veci, a prirodzene nikde nechýbal ani Harryho najväčší protivník Draco Malfoy. Tento uštipačný chlapec bol rovnako starý ako Harry, no to bola asi jediná ich spoločná črta. Zatiaľ čo Harry si užíval krásne dni v Chrabromile, Draco so svojimi druhmi Crabbom a Goylom vymýšľali podrazy na Harryho v slizolinskej klubovni. Podozrivý Harry a Ron s Hermionou ako vraha nevinných obetí tipovali práve Draca Malfoya. Draco neustále vyhlasoval, že neznáša „humusákov“, ktorí sa na jeho veľké potešenie, stávajú prvými obeťami. Tak ako v prvom ročníku, ukázalo sa, že Harry, ron a Hermiona boli opäť raz na nesprávnej stope – Draco nie je Slizolinovým potomkom.
  Záhada Tajomnej komnaty, do ktorej má vraj prístup len Slizolinov potomok, sa vyriešila vďaka Herioninej šikovnej hlavičke. No skôr, ako stihla niekomu niečo povedať, skamenela aj ona. Našťastie si Harry všimol ústrižok z knihy v jej ruke. Pomocou neho našiel vchod do Tajomnej komnaty, cez skorý prešli spolu s Ronom a samoľúbym profesorom obrany proti čiernej mágii Gilderoyom Lockhartom. Harry prikázal v haďom jazyku vchodu, aby sa otvoril a neskôr sa musel pri konci cesty od svojich pomocníkov oddeliť a sám ísť zachrániť obeť, ktorú do Tajomnej komnaty zavliekla obluda v nej skrytá. Ronovu mladšiu sestru Ginny napokon našiel ležať uprostred komnaty studenú a nehybnú.
  Na pomoc Harrym prišiel Dumbledorov fénix Félix nesúc rokfortský klobúk, z ktorého Harry na dôkaz, že je pravým Chrabromilčanom, vytiahol meč Richarda Chrabromila. Harry nebojoval len s obrím hadom – baziliskom – ale aj s pravým potomkom Salazara Slizolina – Tomom Marvolom Riddlom, ktorého denník posadol Ginny Weasleyovú a prinútil ju, aby Tajomnú komnatu po päťdesiatich rokov otvorila. Komnatu naposledy otvorila tá istá osoba, Tom Riddle, ktorý teraz stál nad Ginny a Harrym vysvetlujúc, že len čo Ginny opustí tento svet, on, lord Voldemort uviaznutý vo svojom šestnásťročnom tele ako spomienka, sa vráti v plnej svojej sile. Harry však napokon oboch, hada i mladého lorda Voldemorta, porazil – hada prebodol chrabromilským mečom a Riddlov denník prepichol zubom plným jedu baziliska. Na konci školského roka sa Harrymu svojou odvahou a šľachetnosťou podarilo získal body pre svoju fakultu a Chrabromil opäť vyhral školský pohár.