Príbeh pokračuje druhým rokom Harryho Pottera na Rokfortskej škole čarodejníckej. Po návrate z prázdnin sa Harry opäť stretáva so svojimi priateľmi Ronom Weasleym a Hermionou Grangerovou. Už na začiatku školského roka sa však začnú diať zvláštne a nebezpečné udalosti.
Na stenách školy sa objavujú záhadné nápisy a niektorí študenti sú napadnutí neznámou silou a skamenejú. Hovorí sa o otvorení Tajomnej komnaty, ktorú podľa legendy vytvoril Salazar Slizolin a ukryl v nej nebezpečné monštrum. Harry postupne zisťuje, že rozumie hadiemu jazyku, čo ho robí podozrivým v očiach ostatných.
Spolu s Ronom a Hermionou pátrajú po pravde a odhalia, že za útokmi stojí denník Toma Riddla, ktorý je prepojený s minulosťou Lorda Voldemorta. Harry nakoniec nájde vstup do Tajomnej komnaty, kde sa stretne s baziliškom. S pomocou Fénixa a meča Godrika Nebelvíra sa mu podarí monštrum poraziť a zachrániť Ginny Weasleyovú. Zároveň zničí denník, čím zastaví Voldemortov plán.
Vlastné zhodnotenie:
Táto časť ma príjemne prekvapila. Zfilmovanú verziu mám veľmi rada, ale kniha bola oveľa zaujímavejšia, napínavejšia a boli tam viaceré detaily o celom kúzelnickom svete. Páčila sa mi záhada okolo Tajomnej komnaty. Postavy sa viac rozvíjali a príbeh pôsobil dospelejšie ako prvá časť. Celkovo sa mi kniha čítala veľmi dobre.
