Vybrala som si knihu Harry Potter a Väzeň z Azkabanu, pretože patrí medzi moje obľúbené časti a zároveň je súčasťou známej knižnej aj filmovej série. Taktiež ma zaujala svojím žánrom- fantasy literatúra, ktorá spája čarovný svet s dobrodružstvom, napätím a priateľstvom. Okrem toho ma zaujal aj príbeh, ktorý mám rada aj vo filme. Autorkou je J.K. Rowlingová, ktorá dokázala vytvoriť čarodejnícky svet plný detailov a zaujímavých postáv. Jej štýl písania je pútavý a ľahko čitateľný, vďaka čomu si knihu dokážu užiť nielen mladší čitatelia ale aj dospievajúci a dospelí.
Dej knihy sa odohráva hlavne v Rokfortskej škole čarodejníctva a kúziel, kde študenti pokračujú vo svojom treťom ročníku. Príbeh sa začína správou o úteku nebezpečného väzňa Siriusa Blacka z čarodejníckeho väzenia Azkaban. Sirius bol obvinený za to, že zradil Harryho rodičov a prezradil ich úkryt Lordovi Voldemortovi no v skutočnosti bol nevinný. Na základe toho, keď ušiel z väzenia si všetci mysleli, že chce ublížiť Harrymu, preto je okolo neho zvýšená ochrana. Postupne sa však ukazuje, že pravda je úplne iná ako sa zdá. Na konci sa zistí, že zradca je Peter Pettigrew, ktorý sa celý čas skrýval v podobe Ronovho potkana Prašivca.
Medzi hlavné postavy patria Harry Potter, jeho najlepší priatelia Ron Weasley a Hermiona Grangerová. Každá z týchto postáv má svoj jedinečný charakter Harry je veľmi odvážny a spravodlivý, Ron je verný priateľ a Hermiona je veľmi inteligentná a taktiež zodpovedná. V tejto časti príbehu ma hlavnú úlohu aj Sirius Black, strýko Harryho, ktorý je nakoniec vykreslený ako pozitívna postava a profesor Lupin, nový učiteľ obrany proti čiernej mágii. Zaujímavými tvormi knihy sú dementori- temné bytosti, ktoré chránia Azkaban a dokážu vysávať šťastie z ľudí. Práve dementori dodávajú príbehu napätie a temnejšiu atmosféru.
Knihu odporúčam ju hlavne tým, ktorí majú radi Harryho Pottera aj vo filmovej podobe, pretože v knihe je to viac podrobnejšie a sú tam všetky detaily, ktoré vo filme nie sú ani spomenuté. Taktiež ju odporúčam preto, lebo keď ju niekto číta tak má pocit, akoby bol súčasťou tohto sveta. Autorka dokáže skvelo spojiť fantáziu s emóciami. Je zaujímavá, napínavá a zároveň poučná. Ukazuje, že nie je všetko také, ako sa na prvý pohľad zdá, a že je dôležité hľadať pravdu a veriť priateľom.
