Táto kniha je zo série siedmich dielov kníh o osirelom chlapcovi menom Harry Potter, ktorý sa na svoje jedenáste narodeniny dozvie, že je čarodejník. Myslím si, že o tejto sérii kníh od J. K. Rowlingovej alebo aspoň o filmoch natočených podľa tejto série počul asi každý. Ja osobne som už prečítala mnoho kníh a napriek tomu, že si na väčšinu spomínam len nejasne, Harry Potter mi utkvel v pamäti. Je to asi aj preto, že mám celkom rada fantasy knihy a Harry Potter bol prvou dlhšou sériou kníh, ktorú som prečítala. Spomínam si, ako som presviedčala moju mamu, aby mi ich dovolila čítať, napriek môjmu, teda aspoň podľa nej, príliš nízkemu veku. Keď sa k nim spätne vraciam, myslím si, že najlepšie sa mi čítala tretia časť, Harry Potter a Väzeň z Azkabanu. Bola to v podstate posledná kniha, ktorá bola aspoň ako-tak pokojná.
Dej knihy sa odohráva najmä v škole čarodejníctva a kúziel, v Rokforte. Tentoraz sú však všetci o niečo napätejší. Z čarodejníckeho väzenia Azkaban ušiel nebezpečný väzeň Sirius Black, ktorý zavraždil trinásť ľudí. Taktiež sa hovorí, že bol v službách Lorda Voldemorta, najnebezpečnejšieho temného čarodejníka všetkých čias a hlavného antagonistu série. Preto si všetci myslia, že Sirius ide po Harrym, a škola je strážená dementormi. Sú to tvory, ktoré dokážu vysávať radosť z ľudí a živia sa ich najhoršími spomienkami. Harry s nimi má obzvlášť veľké problémy, keďže má zlých spomienok veľa. Tieto postavy dodávajú príbehu temnejšiu atmosféru.
V tejto knihe je predstavená aj nová postava, a to nový učiteľ Obrany proti čiernej mágii. Volá sa Remus Lupin. Tento profesor má však zostať v Rokforte len jeden rok. Myslím si, že Lupin je najlepší učiteľ Obrany proti čiernej mágii, aký je v sérii predstavený, a dokonca aj Harry si ho obľúbil. Na konci knihy však vysvitne, že Lupin je vlkolak a každý mesiac sa na jednu noc, keď je spln, zmení na nebezpečnú príšeru. Čo sa mi však až tak nepáčilo, bolo to, že Ron a Hermiona sa v tejto časti často hádali a dokonca spolu istý čas vôbec nehovorili, len kvôli nejakej hlúposti. Zároveň to však urobilo knihu zaujímavejšou a ich vzťah prešiel určitými zmenami. Nakoniec sa udobrili a znova sa z nich stali kamaráti.
Ďalšou novou postavou je práve Sirius Black, o ktorom som už hovorila na začiatku. Síce na začiatku pôsobil ako nebezpečný zločinec, ale postupne sa ukáže celá pravda o jeho minulosti. Zistíme, že Harryho otec James, Sirius, Lupin a Peter Pettigrew boli v škole najlepší kamaráti. Taktiež sa dozvieme, že Sirius je Harryho krstný otec. Problém nastal, keď sa Peter Pettigrew v minulosti pridal k Lordovi Voldemortovi, pomohol mu zabiť Harryho rodičov a potom zabil dvanásť ľudí. Zároveň nafingoval svoju smrť a zo všetkého obvinil Siriusa. Našťastie to Harry a jeho kamaráti na konci odhalia. Páčilo sa mi, že kniha nebola len o boji dobra a zla, ale aj o tom, že nie všetko je také, ako sa na prvý pohľad zdá. Túto knihu by som odporučila aj ostatným, a to aj tým, ktorí už videli filmy. Myslím si, že filmy a knihy sa dosť líšia, aj keď celkový príbeh je podobný. Ako som už povedala, pre mňa je Harry Potter a Väzeň z Azkabanu jednou z najlepších častí celej série.
