Preskočiť na obsah

Here the whole time – Vitor Martins

  Prvýkrát bola vydaná v roku 2017 v Brazílií a o tri roky na to bola preložená do angličtiny. V roku 2024 sa knižka ku mne dostala v jedno piatkové popoludnie, keď som si, ako vždy, prezerala anglickú beletriu v kníhkupectve. Prečítala som ju jedným dychom.

  Knižka je napísaná formou denníka, opisuje život Felipa počas 15-tich dní zimných prázdnin.
  Felipe je postava s nízkou sebadôverou, ktorý nespĺňa požiadavky modernej krásy. Jeho život je prázdny a plný nepokoja, pokým k nemu a jeho mame nepríde bývať chlapec z bytu 57 na dva týždne a jeden deň. Caio je osoba, ktorá na prvý pohľad vyzerá perfektne a až neskôr sa čitateľ (a Felipe) dozvedá, že vonkajšia fasáda nie je vnútro srdca.
  V dvojizbovom byte počas hodín voľna nie je veľmi čo robiť, takže hlavné postavy sú nútené tráviť čas spolu. Či už ide o pozeranie telky (a rituály s tým spojené), čítanie kníh alebo to málo čo sa dá robiť v malom meste.
  Felipe s jeho osobnosťou introverta so sociálnou úzkosťou a Caio s jeho extrovertnou individualitou sa začnú postupne zbližovať a možno aj zistia, že sú úplne rovnakí, aj napriek prekážkam, ktorým čelia v ich dennodenných životoch.

  Autor tohto diela pracuje s témami ako prvé lásky, nízke sebavedomie, či šikanovanie a ako sa k tomu postaviť (Olívia je postava, ktorá nehovorí len s Felipom, ale aj s čitateľom samotným.).
  Najviac ma knižka zaujala typom rozprávania. Autor používa Felipa ako rozprávača a dáva pocit, že sme s Felipom v realite a hovorí nám o jeho zážitkoch. Kniha je tiež jednoduchá a ideálna na oddychové čítanie, aj keď uvažuje nad ťažkými témami. Autor tiež využíva veľa pop kultúry – niečo, s čím som sa doteraz ani nestretla. Dielo má tiež elementy komédie s dychom v každej scéne.

  Myšlienku knihy vystihuje tento citát:
  “And in the end, my wish came true. I don’t know if we’ll love each other forever, like penguins do. But I know he likes me. And I like him. I always have, in fact. But it feels different now, ever since I opened up and let myself be liked back.”

  Knižku by som odporučila mladým ľuďom, ktorí sa cítia osamelí s ich problémami, len aby videli, že na svete je mnoho ľudí, ktorých trápi to isté.