Preskočiť na obsah

Hobbit

    Príbeh sa začína v malej hobbitiej dedine. Bilbo je ako každý hobit, má rád luxus a pohodlie. Žije v tichom živote, ale je znepokojený čarodejníkom Gandalfom. On ho pozýva do dobrodružstva, ktoré ovplyvní osudy celého Stredozemia v iných príbehoch. Ale tento príbeh je len o Bilbovi.
    Jedného dňa Bilbo stretne s Gandalfom 13 trpaslíkov pod vedením Thorina, potomka samotného mŕtveho kráľa pod Horou, kráľ, ktorý kedysi vládol v Osamotenej Hore. Bohužiaľ, táto hora bola obsadená drakom Smaugom a trpaslíkom ukradol všetko zlato. Thorin vedie túto expedíciu, aby získal ukradnutý poklad. Keďže Gandalf bol upozornený, že Bilbo je najlepší v jeho kradmosti. Bilbo, zmätený, nemôže odmietnuť, takže je vtiahnutý do dobrodružstva. Spolu s trpaslíkmi a Gandalfom sa objavujú cez Divokú.
    Bilbo, ktorý je stále veľmi neskúsený a bojí sa, je chytený trollmi, ktorí ho chcú jesť. Trpaslíci sa ho pokúšajú zachrániť, ale sú taktiež chytení. Záchrana príde len v podobe Gandalfa, ktorý odkryje clonu stromov, čo spôsobuje smrtiace lúče slnka pre trollov ktorý behom okamihu skamenia.
    Ihneď po oslobodení od trolov ich zachytia škreti. Našťastie im Bilbo unikne, ale sú stratení v ich jaskyniach a narazí do nebezpečného stvorenia nazývaného Glum. S ním súťažia v kockách o svojom živote a našťastie prehrá. Nechce ho avšak pustiť, ale Bilbo mu unikne s pomocou Glumovho prstena, čo ho robí neviditeľným. Potom sa stretne s trpaslíkmi, ktorí medzitým zachránili Gandalfa, ale kvôli zabitiu Škretieho kráľa ho prenasledovali takmer všetci škreti. Zdá sa, že nedokážu utiecť,ale obrovský orli ich zachránia, ktorí ich prinesú do Meddade.