Preskočiť na obsah

Hobit

  J.J.R. Tolkien
  HOBIT
  Kniha „Hobit“ od J.R.R. Tolkiena je jednou z tých, ktoré sa zapíšu do pamäti každého, kto sa s ňou stretne. Prečo som si práve túto knihu vybral? Dôvodov bolo niekoľko. Najskôr ma zaujala samotná povesť o malom hobitovi menom Bilbo Pytlík, ktorý sa vydáva na dobrodružnú cestu za pokladom, ktorý stráži drak. Príbeh je plný napätia, dobrodružstva a fantastických bytostí pritiahol moju pozornosť.
  Čo ma na tejto knihe zaujalo? Okrem fascinujúceho príbehu ma očarila Tolkienova schopnosť vytvoriť úžasný svet plný detailov a živých postáv. Jeho popisy krajiny Stredozemia, rôznych rás, kultúr a jazykov ma ponorili do úplne nového sveta.
  Čo mi táto kniha dala? Veľa. „Hobit“ mi priniesol nielen zábavu a dobrodružstvo, ale aj múdrosť. Bilbov osobný vývoj, jeho odvaha a priateľstvá, ktoré si získal na svojej ceste, sú inšpiratívne. Kniha ma tiež naučila dôležité životné lekcie o odvahe, priateľstve, prekonávaní prekážok a dôvere vo vlastné schopnosti.
  Kto ma motivoval čítať túto knihu? Bol to môj otec, ktorý mi ju odporučil a s nadšením mi rozprával o úžasnom dobrodružstve hobita Bilba. Jeho nadšenie bolo nákazlivé a nakoniec som sa rozhodol túto knihu prečítať.
  Akú ďalšiu knihu by som si vybral a prečo? Keďže ma „Hobit“ tak nadchnul, rád by som sa pustil do ďalších dielov Tolkienovho rozsiahleho eposu – „Pán prsteňov“. Tento epický príbeh o malom hobitovi Frodovi Pytlíkovi, ktorý sa vydáva na nebezpečnú misiu, aby zničil mocný Prsteň moci, je považovaný za jedno z najvýznamnejších diel moderného fantasy. Verím, že podobne ako „Hobit“, aj „Pán prsteňov“ ma zasiahne svojou úžasnou príbehovou líniou, bohatým svetom a hlbokými myšlienkami.