Preskočiť na obsah

Hobit

  J.R.R.Tolkien
  V jednej dedine, ďaleko od ľudí, v jednej nore žil istý hobit menom Bilbo Bublík. Bilbo má pohodlný život, nie je ctižiadostivý, len zriedka cestuje ďalej ako na druhý koniec jeho kraja. Jedného dňa do jeho pokojného života vstúpi Gandalf, múdry, odvážny a prefíkaný čarodejník, ktorý ho presviedča, aby sa vydal na jedno dobrodružstvo. Bilbo najskôr odmietne, no Gandalfa sa tak jednoducho nezbaví. V ten večer do jeho domu príde nie len Gandalf, ale aj 13 trpaslíkov, ktorí si ho chcú najať ako lupiča. Títo trpaslíci totiž pochádzajú z bohatého kráľovstva pod horou Erebor, nazývanej tiež Osamelá Hora, ktorá sa nachádza na druhom konci Stredozeme. Erebor bol domovom mnohých trpaslíkov pokým jedného dňa neprišiel drak Smaug. Smaug dobyl Erebor a väčšinu trpaslíkov spálil a privlastnil si ich poklad. Len málo z nich sa v tento strašný deň zachránilo.
  Jedným z nich bol aj Thorin Pavéza, vodca skupiny a dedič trónu, ktorý sa po mnohých rokoch chce vrátiť do jeho zemi a zbaviť sa draka, ktorý ju kedysi zničil. Bilbovi za účasti v tomto dobrodružstve ponúkajú jednu štrnástinu z pokladu pod Osamelou Horou.
  Bilbo znova odmietne no, keď sa ďalší deň zobudí, príde za ním Gandalf, ktorý ho naposledy presviedča, aby šiel s nimi. Bilbo to už ,pre mnohých nečakane, prijme. Uvedomí si totiž, že to je zážitok, ktorý sa už nikdy nezopakuje, preto beží za trpaslíkmi do hostinca U zeleného draka. Nakoniec ich stihne, a tak sa vydajú na cestu. Sprvu prechádzali krajinami hobitov. No potom sa dostali hlboko do Pustín, kde nebolo nič len cesty, ktoré sa len zhoršovali. Začal máj a kde tu spolu s ním začalo pršať. Pršalo aj vtedy v noci, keď sa museli utáboriť bez jedla, pitia ani svetla.
  Neskôr v diaľke uvidia svetlo a keďže nemajú nič musia ísť za ním. Lenže najskôr chcú poslať Bilba, aby zistil kto tam je. Zistí, že sú tam trolovia, naozaj hlúpe stvorenia, ktorý si zrovna chcú pochutiť na ich poníkoch. Bohužiaľ pre Bilba ho uvidia a chcú zjesť, no v tom prídu trpaslíci, nastane bitka, ktorá skončí zle pre trpaslíkov. Aj tých chcú trolovia zjesť. V tom ale príde Gandalf a trolovia skamenia. Neskôr a neďaleko našli ich jaskyňu odkiaľ vzali nie len jedlo a vodu, ale aj meče. Meč si vzal aj Bilbo.
  Dni plynuli a výprava pokračovala ďalej, kým nenarazili na Vododol, jedno z najkrajších miest v celej Stredozeme. Po oddychu vo Vodovole výprava pokračovala do Hmlistých hôr.
  Jedného večera ich zastihla búrka, a preto sa museli niekde skryť. Našli malú jaskyňu, v ktorej ich onedlho chytia škrati.
  Pri pokuse o útek sa, ale Bilbo trpaslíkom stratí, a preto musí nájsť cestu von sám. Nájde prsteň a v chodbách narazí aj na Glocha, stvorenie , ktorému prsteň „patrí“.,Po súboji v hádankách Gloch chce zabiť Bilba no v tom ale Bilbo zistí, že prsteň ho dokáže zneviditelniť. Takto utečie Glochovi a neskôr aj zo skrýše škratov.
  Narazí na trpaslíkov, ktorí už ani neverili, že by ešte žil.
  V tej noci síce ušli škratom, ale stretli vlkov. Dlho a statočne bojovali, ale vlkov bolo viac a viac. Nebyť Pána orlov dopadlo by to s nimi zle. Po záchrane sa vydali ďalej, do podivného obydlia, v ktorom býval Grizlo, ktorý trpaslíkov nevie vystáť, najradšej by ich vo svojej medvedej podobe roztrhal. Keď ale zistil, čo spravili s vlkmi a kam idú rozhodol sa, že im pomôže. Doplnil im zásoby a povedal kam majú ísť, aby sa dostali čo najrýchlejšie do Ereboru. Museli ísť cez Temnohvozd.Je to miesto v ktorom sa nemôžu stratiť inak sa z neho už nikdy nevrátia.
  Bol koniec augusta, keď ich hladných a smädných chytili pavúci, ale toto nebol tí malí ako zrnko, ale veľký ako dom. Jedine Bilba nechytili, ktorý neskôr pomocou svojho meča oslobodil trpaslíkov. Meč pri tejto príležitosti nazval Žihadlo.
  Lenže stále nevedeli kde sú. Takto boli stracení pokým znova niekoho stretli. Tentoraz to boli elfovia, ktorý ich zajali. Bilbo nevedel ako ich oslobodiť, a preto po 3 týždňoch ho napadol plán na útek. Trpaslíkov zavrel do sudov a tie poslal do rieky aby, prišli k mestu blízko Osamelej Hory.
  Tento plán sa podarí. V meste sa posilnia a prídu k Osamelej hore. V nej spal drak, ktorého družina zobudila. Drak sa nechcel vzdať ani jedinej mince a preto chcel trpaslíkov zabiť. Keď sa mu to nepodarilo rozhodol, že zapáli mesto, ktorá pomáhalo družine. Drak v nej, ale sám zomrel. Zabil ho statočný rybár Bard, ktorého po tomto čine menovali starostom mesta. V tej dobe zhoreniska.
  Trpaslíci zistili, že drak zomrel ,a preto, aby im mešťania zlato neukradli, zabarikádujú sa. Zlato potrebovali na opravu mesta a, aj keď im ho Thorin prisľúbil pred útokom draka, zrazu sa zlata vzdať nechcel. Thorina, tak ako jeho predkov, uchvátila dračia choroba ,tá v ňom spôsobovala šialenstvo a neukojiteľnú túžbu po zlate, ktoré bolo pre neho zrazu cennejšie ako jeho priatelia. Najviac túžil po kráľovskom klenote Archakam, kvôli ktorému by bol ochotný obetovať aj svojich priateľov.
  Nevedel ho nájsť, pretože ho mal Bilbo. Thorinovi ho dať nemohol, pretože by sa jeho šialenstvo zhoršilo. Ponúkol ho preto elfom a ľuďom, aby zabránil vojne. Elfovia sa spojili s ľuďmi tiež kvôli zlatu. Bilbovi sa to ale nepodarilo vyhnúť sa vojne, pretože Thorin poslal havrana svojmu bratrancovi Dáinovi so správou, aby prišiel brániť Osamelú Horu. Začala bitka. No v tom prišli škrati. Keď trpaslíci Thorina už nevnímali ako spravodlivého, ale ako lakomého a nečestného, uvedomil si, čo svojou chamtivosťou spôsobil, a preto s ľuďmi a elfmi dohodol mier, aby bojovali proti spoločnému nepriateľovi. Bolo to ťažké, škrati boli silnejší, už sa zdalo, že aj vyhrajú no v tom prišiel Pán orlov s jeho orlami a Grizlo v podobe medveďa na pomoc. Škratov sa podarilo odohnať od Erebornu, a tak sa táto bitka zapísala ako bitka piatich armád, v ktorej mnohí zahynuli vrátane Filiho a Kiliho a Thorina
  Bilbo po tomto dobrodružstve sa chce vrátiť do svojej nory. Lenže kvôli dlhodobej absencii si hobiti mysleli, že zomrel a tak začali rozpredávať jeho noru. A k tomu, kvôli dobrodružstvu čo zažil, si o ňom ľudia mysleli, že sa zbláznil, a tak o ňom prestali mať záujem. Ale podľa mňa mu to nevadilo.
  Vtedy ale Bilbo netušil, že ten malý nenápadný prsteň, čo našiel v chodbách strašných škratov bude mať vplyv na celú Stredozem.
  (túto knihu som si naozaj užil, v niektorých prípadoch sa mi to zdá aj lepšie ako filmy, ale nedokázal som popísať všetko, čo by som rád, preto vám dokážem iba odporúčať, aby ste sami zistili o akých udalostiach som toľko toho nenapísal)