Foundation je sci-fi o vedcovi Hari Seldonovi, ktorý predpovedal skázu ľudstva, a ako riešenie vyslal skupinu vedcov na vzdialenú planétu, aby spravili všetko pre to, aby ľudstvo prežilo, a vytvorili nový svet založený na umení, technológií a vede.
Základom tejto fikcie je nový vedný odbor ktorý sa volá „psychohistória“ – Seldon je priekopník v tejto oblasti, a pomocou psychohistórie dokáže predpovedať budúcnosť ľudstva ako celku na základe štatistík a histórie. Predpovedal, že sa zrúti vládnuce Impérium, a nastane doba temnoty, ktorú môže skrátiť o tisícky rokov vytvorením organizácie – Foundation – ktorá zachová technologické objavy, kultúru, atď.
Dielo sa zaoberá všetkými výzvami, ktorým Foundation čelí a taktiež politickou situáciou v Impériu a okolitej galaxii. Foundation musí prekonávať veľa problémov, mnoho z nich spôsobených Impériom, a pri tom naplniť svoju úlohu zachovania ľudstva. Impérium sa postupne stáva menej a menej stabilným, a viac ľudí si uvedomuje, že Seldon mal pravdu, a eventuálne sa rozpadne.
Túto knihu som chcel čítať už veľmi dlho – zaujalo ma najprv prepracovanie do seriálu od Apple Originals, ale chcel som si knihu najprv prečítať, než si to pozriem v tejto forme. Asimovovi sa podarilo niečo, čo v mnohých dielach vyhľadávam, a v čom väčšina zlyhá – svet Foundation je veľmi prepracovaný a komplexný, ale nepríde mi to umelé. Svet v ktorom sa dielo odohráva je prirodzený, priam až realistický, a tomu veľmi pomáha Asimovov štýl písania sci-fi, ktorý mieša reálnu vedu a fakty s fikciou veľmi úhľadne. Na rozdiel od mnohých sci-fi autorov, ktorí jednoducho vymyslia absurdný a fiktívny koncept bez vysvetlenia, Asimov tieto koncepty podkladá zmesou vymyslenej a reálnej vedy, ktorá dáva zmysel, a pôsobí, akoby vôbec fiktívna nebola.
Táto kniha permanentne ovplyvnila moje vnímanie sci-fi a toho, čo rád čítam. Nemyslím si, že po Foundation sa viem vrátiť, a rozhodne sa teším, až si prečítam druhú časť v tejto sérií – Prelude to Foundation.