Preskočiť na obsah

J. R. R. Tolkien: Pán prsteňov

  Pán prsteňov

  Túto knihu som si vybrala, lebo je príjemne napínavá a zaujímavá.
  Počúvajte!

  Knihu Pán prsteňov napísal svetoznámy anglický spisovateľ J. R. R. Tolkien (John Ronald Reuel Tolkien). Má „predslov“ Hobit a pokračuje tromi dielmi Pán prsteňov 1-Spoločenstvo prsteňa, 2-Dve veže a 3-Návrat Kráľa. Celkovo sa skladá zo šiestich kníh: v prvom dieli 1. a 2. kniha, v druhom dieli 3. a 4. kniha a v treťom dieli 5. a 6. kniha.
  Opisuje dobrodružné putovanie hobita Froda, ktorý má veľkú úlohu-
  musí zničiť Veľprsteň, o ktorom hovoria nasledujúce verše:
  Tri prstene elfským kráľom vonku pod nebom
  Sedem pánom trpaslíkov v sieni z kameňa
  Deväť mužom z ľudí, ktorým osudom je skon,
  Veľprsteň pre Pána tmy na tróne z plameňa
  V zemi Mordor, kde Tieň vládne zlom.
  Veľprsteň im všetkým velí, jeho ruka krutá
  Privolá ich do jedného, v čiernej tme spúta,
  V zemi Mordor, kde Tieň vládne zlom.
  Je to zamotaný príbeh, keďže družina Prsteňa, ktorú tvoria Gandalf, Aragorn, Legolas, Frodo, Boromir, Sam, Chicho, Pipin a Gimli, musí prejsť veľmi dlhú cestu plnú nebezpečenstiev.

  Nebezpeční sú ohyzdi, Sauron a Saruman. Možno by vás zaujímalo, že existuje aj film Pán prsteňov. Ale nie sú v ňom niektoré „fakty“, ktoré sa nachádzajú v knihe. Podľa mňa sa najlepšie predstavuje kniha bez filmu. Pán prsteňov je určený pre čitateľov, ktorý majú radi dlhé napínavé príbehy. Sú tam aj strašidelnejšie kapitoly, ale aj zábavné. Mojou obľúbenou postavou je Pani Lórienu – Galadriel.
  Kniha Pán prsteňov ma naučila, že niekedy treba prekonať tvrdý obal z opisovania, aby som sa dostala do podstatného jadra príbehu.

  Túto knihu vám vrelo odporúčam!