Preskočiť na obsah

Ja sa z tých rodičov raz zbláznim Pete Johnson

    Gréta Rášová, ZŠ Ľ. Štúra – Modra, 5.ročník (5.B), škol.rok 2025/2026
    Pete Johnson – Ja sa z tých rodičov raz zbláznim

    Hlavné postavy:
    Louis – je tínedžer, ktorý vlastne rozpráva celý svoj príbeh. Je vtipný a trochu neposlušný chlapec, ktorý sa ocitá podľa neho v trápnych situáciách. Je aj vnímavý a ku koncu aj chápavý a uvedomí si význam rodiny a skutočnosť, že to s ním rodičia myslia dobre.
    Otec – tvrdohlavý, prísny a kontrolujúci Louisa, zodpovedný, ale nešikovný
    Maddy – priateľka Louisa
    Vedľajšie postavy:
    mama – je ako každá mama – starostlivá, pracovitá, všetko vyrieši a milujúca
    Elliot – brat-je hravý, detský, bezstarostný, občas otravný, prispôsobivý
    Suchár – učiteľ dejepisu, ktorý rozvíril väčšinu problémov, ale zároveň sa zaujíma o Louisa so snahou pomôcť mu

    Ocko prišiel o prácu a teraz je otcom v domácnosti. Otec je veľmi prísny a rozdielny od mamy (mama Louisovi upratala posteľ, pozbierala šálky a riad, poupratovala celú izbu…)
    Keď si aj chlapci zvykli na upratovacie pravidlá, prišlo na ockove varenie – „ bol to otras.“ Ockov zeleninový guláš, fazuľa s hriankou a omeletou, surové a nedovarené lečo…, navyše sa chcel rozprávať a byť najlepším priateľom, písal eseje na dejepis, dával rady čo robiť na rande….
    Mne sa páčilo niekoľko momentov a pubertálnych reakcií z knihy ako napríklad tieto:
    Louis mal horšie známky z dejepisu, preto učiteľ –„Suchár“ vyzval Louisa, aby odovzdal rodičom tento lístoček. Na lístku bolo napísane nech sa niekedy teraz zastavia v škole, kvôli Louisovému prospechu z dejepisu. A však Louis s Maddy sfalšovali odpoveď rodičov Suchárovi v znení, že ani jeden z rodičov nemôžu prísť…. Neskôr otec za Louisa písal povinné eseje, Louise klamal Suchára, že otcovi sa zhoršuje stav, že ani von už nevychádza…na všetko sa však neskôr prišlo.
    Ďalej sa mi páčilo rande Louisa s Maddy. Luois dostal niekoľko rodičovských rád ako sa správať na rande , napr. nešpárať sa v nose. Rande však nedopadlo dobre, lebo jedlo, ktoré Maddy chcela – nemali a zároveň pre nevydarený účes od kaderníčky mala na hlave neustále kapucňu. Potom sa odhalila a skonštatovala, že má vlasy ako baran, no Louise miesto útechy povedal: „skôr ako ovca“ a rande bolo hneď na konci.
    Nakoniec mu ani dlho očakávaná účasť v šou „Drzé decká“ nevyšla, lebo dostal črevnú virózu a „ogrcal“ hlavného moderátora šou. Tento moment zaplavil všetky sociálne siete v okolí.
    Louis má pocit, že jeho rodičia sa správajú čoraz divnejšie. Snaží sa mnoho situácií zachrániť, no v konečnom dôsledku vzniká počas deja veľa vtipných aj trápnych situácií. Postupne si však uvedomuje, že aj keď sú jeho rodičia niekedy otravní, robia všetko s dobrým úmyslom a majú ho nadovšetko radi.
    V závere knihy si Loius uvedomí, že aj keď jeho rodina nie je dokonalá, je preňho dôležitá a má ju rád.
    Knihu odporúčam prečítať každému tínedžerovi, ale aj rodičovi, ktorí možno pochopia ako prežívajú školské situácie, prvé lásky a svoj postoj v kolektíve ich deti. Alebo si len zaspomínajú a pripomenú im ich mladosť.
    Pekné čítanie!

    Meno súťažiaceho: Gréta

    Typ školy: Základná škola

    Názov školy: ZŠ Ľ. Štúra Modra

    Kraj: Bratislavský kraj