Preskočiť na obsah

Janko Kráľ- Zakliata panna vo Váhu a divný Janko

  Zakliata panna vo Váhu a divný Janko“ je slovenská ľudová povesť, ktorá je známa po celom Slovensku a patrí medzi najpopulárnejšie príbehy v slovenskej folklórnej tradícii. Povesť rozpráva o tajomnej panne, ktorá bola zaklinená, a o mladom mužovi menom Janko, ktorý sa s ňou stretáva.

  Úvod:

  Príbeh začína v malebnom mestečku Váh, kde žil mladý a odvážny chlapec menom Janko. Váh je pritom skutočné mesto ležiace na Slovensku, čo dodáva povesti autentickosť a blízkosť miestu.
  Zakliata panna:

  V okolí Váhu žila podľa povesti tajomná a nádherná panna, ktorá bola podľa legendy zaklinená a uväznená v bludisku jaskýň. Nikto nevedel, ako sa tam dostala alebo kto ju tam uväznil, ale ľudia sa báli približovať k jaskyni, pretože verili, že panna môže prinášať smolu.
  Stretnutie s divným Jankom:

  Jedného dňa sa do mesta prisťahoval mladý muž menom Janko. Bol zvláštny a samotársky, a pretože nikto nevedel nič o jeho minulosti, ľudia ho začali nazývať „divný Janko“. Janko však prejavoval záujem o tajomnú pannu a odvážil sa vstúpiť do jej jaskyne.
  Oslobodenie panny:

  Janko sa vydal do jaskyne a stretol tam zaklínača panny. S jeho pomocou sa mu podarilo prelomiť kliatbu a oslobodiť pannu. Tá mu za jeho odvahu a dobrotu udelila dar, ktorý mu mal zmeniť život.
  Koniec príbehu:

  Po oslobodení panny zmizol Janko z mesta rovnako záhadne, ako sa tam objavil. Ľudia si uvedomili, že Janko bol najskôr zasľúbený hrdina, ktorý bol poslaný, aby zachránil pannu a mesto pred zlom.
  „Zakliata panna vo Váhu a divný Janko“ je povesť plná tajomstva, dobrodružstva a mágie, ktorá fascinuje čitateľov a poslucháčov po celé generácie. Je to tiež príbeh o statočnosti a ľudskej dobrote, ktorá dokáže prekonať aj najťažšie prekážky.