Preskočiť na obsah

Jozef Cíger Hronský – Jozef Mak

    Jedno z povinných diel, ktoré skutočne nadchne. Autor nás svojou schopnosťou,pútavým jazykom a opismi ihneď vtiahne do deja. Príbeh Jozefa Maka, od prvých ťažkostí až po tragický záver, je emotívny a nezabudnuteľný. Už na začiatku diela nám predstaví jeho neľahký osud slovami: ,,Jozef Mak, obyčajný človek,milión ,ktorého nečaká na svete nik a nik ho spomínať nebude,keď sa zo života vráti.‘’ Ako to možno chápať?
    Jozef dostal ,,naložené’‘ od života už tým,že sa narodil ako nemanželské dieťa vdove Eve Makovej,v dome ,ktorý vybudoval jej nebohý muž Jano Mak. Len matkin strach bol jeho privítaním. Boh ho už nemal čím obdarovať .Do vienka dostal len ukrižované ruky,ale žiadne ústa. Tie však nemal hľadať ,ani požadovať. Poznamenáva len,že bude trpieť. Taký jeho život aj naozaj bol. Smrť jeho skutočného otca Biaľoša,matky Evy a krstnej Meľošky. Nenaplnená láska medzi Jožom a Marušou. Jeho starší chamtivý brat Jano, ktorý ho obral takmer o všetko. Nie úplne šťastné manželstvo s Julou Petriskovou,ktorá mu síce porodila dvoch synov,no aj napriek tomu si svoju lásku nevedeli povedať nahlas.
    Záver diela nekončí najlepšie, ba práve naopak. Jeho stará láska Maruša sa utopila opitá pri praní bielizne. Jula, ktorá krátko po pôrode druhého syna zomiera. A tak si až po jej smrti si uvedomí, že v nej stratil lásku ,ktorú tak celý život hľadal. Rozumie, že nemôže podľahnúť zúfalstvu, keďže má povinnosť starať sa o deti, ktoré sú živým prejavom tejto lásky.
    Príbeh obyčajného človeka, ktorý odoláva osudu a vydrží všetko, čo mu život prinesie, má stále svoje posolstvo pre dnešného čitateľa,no nie? Román sa končí slovami: ,,Trp,Jozef Mak. Človek-milión si, nuž vydržíš všetko, keďže nie je pravda, že najtvrdší je kameň,najmocnejšia je oceľ, ale pravda je, že najviac vydrží na svete obyčajný Jozef Mak.‘‘ Verím, že aj týmto krátkym predstavením tohto románu sa rozhodnete odkryť ďalšie podrobnosti, ktoré tento príbeh ukrýva 🙂