Preskočiť na obsah

Jozef Karika Smršť

  Keď sa hlavný hrdina románu vracia do Banskej Bystrice a objaví odhodenú autokameru, ani len netuší, že táto cesta je začiatkom jeho vlastného konca.
  Zo zvedavosti si záznamy z autokamery prezrie, spočiatku nezáživná cesta dvoch rybárov sa však rýchlo mení na nepoznanie. Auto chodí nezmyselne, nesúvislo a neraz vstúpi do protismeru. Unáhlený koniec nahrávky ho núti pátrať ďalej. Vďaka svojej najlepšej priateľke Nine a jej partnerovi Gabovi zisťuje, že auto z nahrávky v onen večer havarovalo na ceste smerom do Poľska. Zároveň sa rozhodne záhadný úsek overiť aj sám. A práve tu si všimne ďalšiu zvláštnosť – starenu v čiernom, ktorú bolo vidieť aj na zázname z auta.
  Všetci traja sa napokon rozhodnú kopírovať trasu rybárov počas silného vetra, kedy podľa legendy veje z Poľska halný vietor a zjavuje sa „veternica”, ktorej keď sa pozriete do tváre, čaká vás istá smrť.
  .
  Spoločne s trojicou odvážlivcov tak pátrame po pravde a odhaľujeme stále nové dieliky tejto skladačky. Tak veľmi, ako sa oni zamotávajú do svojej zložitej situácii a prežívajú tú najhoršiu nočnú moru, tak rýchlo sa vám príbeh o starej legende dostane pod kožu. Jeho temná atmosféra dýcha z každej strany a postava stareny v čiernom, ktorá sa pri každom ďalšom stretnutí zväčšuje, spolu s halným vetrom doslova ožíva.
  Aj v románe Smršť sa ukázalo majstrovstvo Jozefa Kariku. Opäť raz si vybral pre svoj mysteriózny triler zaujímavý námet, ktorého tempo dynamicky napreduje a starena v čiernom vás bude sprevádzať ešte dlho po prečítaní knihy.
  Pre mňa je Smršť zatiaľ najlepším Karikovým trilerom, na ktorý len tak ľahko nezabudnem a určite by som ho odporučil fanúšikom hororu