Miles má bizarnú záľubu v posledných slovách svetových osobností. Najviac ho fascinuje Francois Rabelais a jeho posledná veta: „Idem hľadať to Veľké Azda.“ Miles si nechce počkať na podobný osud a presvedčí rodičov, nech ho pustia do internátnej školy mimo mesta. V Alabame si rýchlo nájde nových priateľov: spolubývajúceho Chipa, ktorého všetci volajú Plukovník a ktorý vo voľných chvíľach memoruje nekonečné abecedné zoznamy, i krásnu, ale nepredvídateľnú Aljašku, do ktorej sa zamiluje. Čaká ich rok plný porušovania školského poriadku, testov a skúšok, žartíkov, rozchodov a odhalených tajomstiev
Táto kniha bude asi patriť k jedným z mojich obľúbených a asi ju budem vždy každému odporúčať. Mám na nej rada to ako ma vedela vtiahnuť do deja a musím povedať že kniha ma bavila od začiatku do konca. Koniec bol teda veľmi nečakaný a aj veľmi emotívny. Dej sa odohráva v školskom prostredí medzi tínedžermi. Vrelo odporúčam každému si ju aspoň raz v živote prečítať.
