Preskočiť na obsah

Kniha džunglí

    Kniha začína príbehom „Mowgliho, chlapca-vlkodlaka“, ktorý je nájdený v džungli ako malé bábätko a prijatý do smečky vlkov. Mowgli sa učí žiť v džungli pod vedením múdreho vlka Akélu. Hoci sa stane súčasťou vlčej smečky, Mowgli sa musí vyrovnať s hrozbou tigra Šéra Chán, ktorý ho chce zabiť. Pomáha mu jeho priateľ Bagheera, čierna pantera, a Baloo, medveď. Mowgli sa tiež stretáva s inými zvieratami, ako sú Kaa, obrovský had, a Hathi, slon, ktorý je kráľom celej džungle.

    V priebehu príbehov sa Mowgli učí mnohé veci o džungle a živote v nej. Učí sa lov, bojovať s nepriateľmi a rešpektovať pravidlá džungle. Vládca džungle, Akéla, je zabitý a Mowgli sa musí vyrovnať s novými výzvami a nebezpečenstvami.

    Okrem Mowgliho príbehov kniha obsahuje aj iné príbehy, ako je „Rikkitikkitavi“, príbeh o statečnej maltezsko-indickej manguste, ktorá chráni svoju ľudskú rodinu pred zmijami; „Krevenka“, o krásnej a statečnej indicko-holandskej holubickej, ktorá pomáha zvieraťu; a „Toomai z Sloních chŕl“, príbeh o odvážnom chlapcovi, ktorý sníva o tom, že sa stane slonovým trénerom.

    Kniha džungle je považovaná za klasiku detskej literatúry a jej príbehy a postavy sa stali ikonickými. Rudyard Kipling využil svoje skúsenosti z detských dní v Indie a svoju lásku k prírode a zvieratám na to, aby vytvoril fascinujúci svet džungle, ktorý je plný dobrodružstva, nebezpečenstva a moudrosti. Tieto príbehy ponúkajú nielen zábavu, ale aj hlboké myšlienky o priateľstve, odvahe a význame rodiny a komunity.