Knihu „Koralina“ som objavila tak, že som si chcela pozrieť rozprávku, ktorú mi odporučila moja kamarátka, no bohužiaľ som ju nemohla nájsť. Tak som si kúpila knihu. Kniha na mňa zapôsobila už od prvého momentu svojou zvláštnou a trochu tajomnou obálkou. Nie je to len obyčajný príbeh, ale skôr temnejšia rozprávka, ktorá v sebe spája dobrodružstvo, fantáziu a jemný strach. Autor Neil Gaiman dokáže vytvoriť svet, ktorý pôsobí na jednej strane magicky a lákavo, no na druhej strane aj nebezpečne a znepokojujúco. Hlavnou postavou je dievča menom Koralína, ktoré sa presťahuje do nového domu a cíti sa osamelo a znudene. Jej rodičia na ňu nemajú veľa času, a tak začne objavovať okolie. Jedného dňa nájde tajomné dvere, ktoré ju zavedú do zvláštneho paralelného sveta. Na prvý pohľad sa zdá byť dokonalý. Má „iných rodičov“, ktorí sú milší a venujú jej viac pozornosti. Postupne však zisťuje, že tento svet nie je taký ideálny, ako sa zdá, a že v sebe skrýva temné tajomstvo. Najviac sa mi na knihe páčilo, ako autor buduje napätie. Príbeh nie je strašidelný priamo, ale skôr nenápadne, že máte počas čítania zvláštny pocit neistoty.(Keď som bola menšia veľmi som sa jej bála, hlavne keď som videla film.) Postupne sa atmosféra mení z pokojnej na čoraz desivejšiu, čo robí čítanie ešte zaujímavejším. Koralína je navyše veľmi odvážna a inteligentná postava, ktorá sa nevzdáva ani v nebezpečných situáciách. Veľkým plusom je aj myšlienka príbehu. Kniha ukazuje, že nie všetko, čo vyzerá dokonale, je naozaj dobré, a že si máme vážiť toho, čo máme, aj keď to nie je vždy ideálne. Zároveň zdôrazňuje odvahu, samostatnosť a schopnosť postaviť sa strachu. Celkovo túto knihu hodnotím ako veľmi zaujímavú a veľmi sa mi páčil príbeh, pretože bol napínaví. Je vhodná pre mladších aj starších čitateľov, ktorí majú radi trochu tajomné a netradičné príbehy. Určite ju odporúčam každému, kto chce zažiť niečo iné než klasickú rozprávku. Príbeh, ktorý je zároveň krásny aj trochu desivý.
