H. Black: Krutý princ
Najlepšie na tejto knihe je, koľko má rôznych ,,liniek” príbehu. Rada by som ich trochu opísala.
Tri sestry
Jude (hlavná postava): Jude je hlavnou postavou knihy. Veľmi sa mi páči vývoj jej osobnosti od začiatku knihy. Vždy mala v sebe odvahu a dobré srdce, no čím ďalej, tým viac to prejavovala. Tomu, koho sa na začiatku bála, sa neskôr postavila a prinútila ho brať ju vážne. Aj napriek jej ťažkému postaveniu vo Férii si našla svoju cestu, získala rešpekt a vydobyla si lepšie postavenie, pomocou Cardana, najkrutejšieho z princov, ktorému sa nakoniec nielen postavila… (pozri Cardan).
Taryn: Judino dvojča. Často ju využívali na zastrašenie a vydieranie Jude: ,,Ak neurobíš toto, ublížime Taryn.” Neskôr sa v knihe ukázalo, že Taryn Jude dlho klamala (potajomky chodila s jej priateľom Lockem).
Vivienne: Viv je najstaršou sestrou, ale iba polovičnou – jej otcom je totiž Madoc, muž z Férie (pozri Madoc). Viv chodí často z Férie potajomky preč, narozdiel od Jude a Taryn Fériu nenávidí a žiť tam nechce. Neskôr sa nasťahuje do malého bytu mimo Férie, kde ju Taryn a Jude budú navštevovať. Viv sa tam totiž bude starať o budúceho vládcu Férie.
Všetky tri sestry boli ako deti unesené z ich domova Madocom, ktorý zavraždil ich rodičov a následne ich odniesol do Férie, kde sa o nich stará. Ďalšia vec, ktorá sa mi na knihe veľmi páči sú realistické postavy a najmä vzťahy medzi nimi. Napríklad v tejto situácii sa každá zo sestier vysporadúva so situáciou inak:
Jude a Taryn si aj napriek traume z únosu Fériu obľúbili a snažia sa tam žiť plnohodnotný život, aj keď ich Féri kvôli ich ľudskému pôvodu často odsudzujú. Taryn vždy túžila nájsť si pravú lásku, no Jude zo všetkého najviac chcela byť kráľovou rytierkou.
Viv narozdiel od svojich sestier Fériu celým svojím srdcom nenávidí a vždy odtiaľ chcela vypadnúť. Aj keď je Madoc jej skutočný otec, keď ju uniesol, prisahala, že ho bude navždy nenávidieť, a svoj sľub dodržiava. Viv je napoly skutočnou Férkou, preto ju ostatní obyvatelia Férie berú vážnejšie ako dvojčatá Jude a Taryn, no pre ňu to nič neznamená.
Romantika
Už spomínaný princ Cardan, najkrutejší z princov, prináša do knihy trochu romantiky. Aj keď sa na začiatku knihy (a jej veľkú časť) nenávidia, svojím spôsobom si k sebe nájdu cestu. Tento tróp romantiky sa volá enemies to lovers, čiže z nepriateľov na pár. To však neznamená, že sú teraz na konci knihy nejaký zamilovaný párik. Ani zďaleka. Ich vzťah je oveľa komplikovanejší a komplexnejší. To je aj ďalšia vec, ktorá sa mi na knihe tak páči. Aj keď sa v nej nachádza romantika, nie je prvoplánová a jednoduchá, ale niečo oveľa viac.
Boj o korunu
Spomenula som osobný život hlavných hrdinov, ich príbeh aj vzťahy, no samotnú ,,fantasy” časť knihy som zatiaľ vynechala. Ďalšou dôležitou linkou príbehu je totiž boj o korunu kráľa Férie. Na konci 1. časti knihy (pozri 2 časti knihy) sa odohrá veľké krvipreliatie, ku ktorému smeruje dej knihy pomaly už dlhšie, no stále je to veľký dejový zvrat. O korunu bojujú najmä traja kráľovskí bratia a ich prívrženci, ktorí im pomáhajú.
Sú to: princ Dain: Najvyspelejší princ, najvhodnejší stať sa kráľom. Aspoň to si o ňom väčšina ľudí myslí. Ani zďaleka nie je ideálny princ a má veľa zlých vlastností, no Jude napriek tomu pre neho robí špiónku. Samozrejme ale len do druhej časti knihy… Potom sa všetko rýchlo zmení.
princ Balekin: Najviac zo všetkého túži po moci a hnevá ho, že korunným princom je Dain a nie on. Pre korunu je schopný urobiť naozaj čokoľvek…
princ Cardan: Už som ho dosť spomínala v romantickej časti knihy. No princ Cardan je oveľa viac než len ,,love interest“. Zaujímavé na ňom napríklad je, že vôbec netúži stať sa kráľom, na rozdiel od jeho bratov posadnutých korunou.
2 časti knihy
Kniha Krutý princ sa delí na dve časti: 1. kniha a 2. kniha. Toto delenie sa mi veľmi páči, lebo je pre knihu ako celok nesmierne dôležité. Nielen, že oddeľuje dej pred veľkým krviprelievaním a dejovým zvratom a po ňom, ale tiež ukazuje, ako tieto udalosti zmenili postavy, najjasnejšie to vidno na hlavnej hrdinke Jude. Tiež ma zaujalo, že pred obomi časťami knihy, resp. na ich začiatku, je báseň, ktorá sa na úvod určitej časti knihy veľmi hodí a čitateľa tak pripraví na príbeh.
1. báseň: Rád by som bol férske dieťa (vyjadruje túžbu Jude stať sa skutočnou Férkou)
2. báseň: Volanie vetra (nie je úplne jasné, čo táto báseň vyjadruje, ale ja som si ju interpretovala ako Cardanove pocity k Jude a ich vzťah.
Trilógia
Kniha Krutý princ patrí do série Férska sága, čo je trilógia. Ja som zatiaľ čítala iba 1. diel, ale veľmi rada by som si prečítala celú sériu.
Záver
Túto recenziu som napísala najmä vďaka mojej triednej pani učiteľke Martine Molnárovej, ktorá žiakov nielen inšpiruje k čítaniu kníh, ale dáva nám tvorivé domáce úlohy, vďaka ktorým sa zdokonaľujeme v písaní a vyjadrovaní svojho názoru. Jednou z nich bolo čitateľské portfólio, ktoré som už len upravila.
Rada by som aj ja ľudí inšpirovala k čítaniu kníh a myslím si, že Krutý princ je veľmi dobrá a zaujímavá kniha, ktorá by vás pohltila veľmi ľahko.