Preskočiť na obsah

Kto chytá v žite

    Holden Caulfield bol vyhodený už zo štvrtej školy a tak sa stretol so svojím obľúbeným učiteľom, pánom Spencerom, ďalej išiel naspäť na internátovú izbu a požičal svojmu spolubývajúcemu sako, keď sa vrátil tak sa s ním pobili o dievčati s ktorým bol na rande. Kvôli tomu sa rozhodol odísť o pár dní skôr a chcel zostať na pár dní v New Yorku na hoteli než príde domov aby nedostal taký veľký trest. V New Yorku si objednal hotel ale neskôr zistil že to bol hotel pre “podivných ľudí”. Nechcelo sa mu teda zostať na hoteli takže pretrval takmer celú noc v rôznych baroch a pil tam alkohol. Keď sa vracal na hotel tak mu liftboy vo výťahu ponúkne prostitútku tú ponuku Holden, pod vplyvom alkoholu akceptuje. Neskôr keď do jeho hotelovej izby prišla prostitútka – Sunny, Holden sa rozhodol len s ňou rozprávať, takže čoskoro odišla. Na druhý deň ho ale Sunny a liftboy Maurice ozdierali o 5 dolárov lebo vraj nezaplatil dosť, čo ale bola lož.
    Na druhý deň sa rozhodol si naplánovať rande s dievčaťom Sally. Po tom ako boli spolu v divadle jej Holden ponúkne nápad aby utiekli do New Hampshiru do hôr a žili tam, ona mu ale dohovárala že to je hlúposť a napokon ho donúti aby odišiel lebo ju urazil. Ďalej sa rozhodol kúpiť svojej sestre – Phoebe drahú platňu na gramofón ktorú ale pod vplyvom alkoholu večer zničil, napokon sa ale predsa len vlúpal do bytu svojích rodičov a s Phoebe sa porozprával a spochybnil rôzne veci na ktoré sa ho spýtala a rozprávali sa o tom prečo ho vyhodili z ďalšej školy. Nakoniec ale zavolal svojmu bývalému profesorovi Antolinimu, ktorý mu dovolil u neho prespať. Hneď potom ale do bytu prišli späť rodičia takže sa musel Holden potajme vyplížiť. Keď sa dostal ku pánovi Antolinimu tak mu dal radu do života a potom mu dovolil prespať na gauči. Neskôr sa ale Holden zobudil s tým že ho pán Antolini hladkal po hlave čo ho vystrašilo, takže odtiaľ ušiel a prespal noc na stanici metra.
    Na druhý deň sa rozhodol že odíde na západ kde ho nikto nebude poznať a mohol by tak začať nový život. Najprv sa ale chcel naposledy rozlúčiť so svojou sestriu Phoebe a vrátiť jej peniaze. Keď sa s ňou ale napokon stretol tak s ním najprv chcela ísť čo sa mu nepáčilo takže zavrhol celý nápad a rozhodol sa zostať v New Yorku. S Phoebe už iba išli do zoologickej záhrady a parku.

    Tato kniha sa mi až tak nepáčila lebo mi vadila hlavna postava a celkovo sa kniha tažko čítala.