Autorom knihy ktorú som čítala, je Jerome David Salinger a kniha sa volá Kto chytá v žite. Dej sa odohráva v New Yorku, tri dni pred Vianocami a kniha je písana v epike, próze.
Meno hlavnej postavy je Holden Caulfield. Holden má šestnásť rokov. Je to inteligentný a veľmi citlivý chlapec. Má mladšiu sestru Phoebe a jedného zosnulého brata. Phoebe je pre Holdena najdôležitejšou osobou na svete, pretože v sebe stále má detskú nevinnosť, ktorá podľa neho chýba dospelým. Holden chce byť “tým čo chytá v žite” lebo chce zachraňovať deti aby nespadli z útesu do sveta dospelých a nestratili svoju nevinnosť.
Holden prepadol v škole a bol z nej vylúčený. Pred odchodom domov ešte navštívil svojho bývalého profesora. Nechcelo sa mu ísť domov lebo nechcel počúvať rodičovské výčitky a tak sa pár dní potuloval po New Yorku. Po ceste stretol veľa známych ale s nikým si nedokázal skutočne porozumieť. Cítil sa osamelý, zmätený a sklamaný zo sveta dospelých, ktorý považuje za falošný. Často spomínal na svojho zosnulého brata Allieho a veľmi mu chýba sestra Phoebe. Keď sa nakoniec potajomky vráti domov porozpráva sa s Phoebe a vysvetlí jej o svojom sne stať sa “tým čo chytá v žite”. Sestra mu ukázala že pred životom sa nedá utekať a Holden si to uvedomil keď ju pozoroval zabávať sa na kolotoči v parku. Na konci sa ukáže že Holden rozpráva svoj príbeh z liečebne a že čoskoro sa chce vrátiť domov.
