Preskočiť na obsah

Kúzlo

  Kúzlo

  Sara Herberger

  Bola raz jedna dedina a v nej žil starý pán. Mal syna Janka. Janko bol pekný silný chlapec. Raz povedal: ,,Tati, ja sa tu už nudím, chcel by som ísť do sveta. Jankov ocko sa zarazil, no napokon pristal.
  Janko teda išiel do sveta. Chodil cez hory a doly až prišiel k veľkému zámku. Keď vošiel dnu, všetko bolo prázdne. Nakoniec prišiel Janko k starým dverám. No keď ich otvoril, bol udivený. Bolo tam schodov, ani hviezd na oblohe. Janko sa rozhodol, že sa pôjde pozrieť kam schody vedú. Na prvom poschodí bol v strede miestnosti vysoký stĺp, o ktorý bola priviazaná princezná. Bol tam aj starý stolík a stolička, princezná mu povedala: „Choď o poschodie vyššie.“ Janko teda poslúchol. Bola tam taká istá izba aj s princeznou priviazanou o stĺp a bola tam ešte skriňa a polička s knihami. Princezná mu povedala: „Choď o poschodie vyššie.“ Janko teda vyšiel o poschodie vyššie a bol celkom udivený. Bola tam nádherne vyzdobená izba tým najkrajším nábytkom a na prekrásnej mramorovej posteli sedela princezná s knihou v rukách, no skôr ako si ju všimol, zareval naňho strašný drak a kričí mu: ,,Ty mi ideš kradnúť princezné?“, a princezná mu vraví: „Neschovávaj sa pod posteľ ,ale skoč do kolísky.“ Janko hneď urobil, čo mu povedala.
  Vtom pribehol drak, podišiel ku kolíske a povedal: „Tak sa teda vidíme na druhom poschodí.“ Drak odišiel. Janko vyšiel z kolísky a pýta sa princeznej: ,, Prečo ma z tej kolísky jednoducho nevybral?“ ,,Pretože je čarovná.“ Odpovedala mu princezná: „A teraz choď!“. Janko teda zišiel o poschodie nižšie, kde bola priviazaná princezná, ale tentokrát mala previazané ústa. Janko jej ich rozviazal a princezná mu povedala: „Zober ten meštek s dukátmi a choď a kúp si meč“. Hneď ako to dopovedala drak už kričal: „Ty naozaj nemáš dosť?!!“ a rozbehol sa za Jankom. Princezná mu hovorí: „Rýchlo vylez po tomto stĺpe a zaves sa na ten klinec, čo vyčnieva zo stropu a skrč nohy, aby na teba nedočiahol!“, povedala a drak už vchádzal do izby. Keď sa Janko vyšvihol na klinec, drak mu povedal: „No dobre teda, ale na prvom poschodí ťa už dostanem.“ A zmizol na prvé poschodie. Janko zišiel a poďakoval sa princeznej. A odišiel na prvé poschodie. Tam mu princezná hneď kričí: „Janko! Pozor drak! Rýchlo si sadni na stoličku!!“, hneď ako to dopovedala sa drak natiahol, že chytí Janka, ale Janko bol šikovnejší a sadol si na stoličku. Drak napajedený odišiel. Janko vedel, že tá stolička bola čarovná. Poďakoval sa a uháňal si kúpiť meč.
  Vybehol zo zámku. Pred bránou stál kupec ktorý predával meče. Janko sa pekne pozdravil a kúpil si meč. Janko sa vrátil do zámku, aby zabil draka. Janko draka dlho nevedel nájsť, ale napokon ho našiel spať v kúte. Janko vedel ,že ho musí zabiť tak mu neostávalo nič iné.
  Janko draka prebodol. Vtom sa drak rozplynul a princezné sa zjavili pred ním a ďakovali mu za vyslobodenie. Janko si zobral za ženu jednu z nich, ale ktorú sa už asi nedozvieme. Do zámku si priviedol otca a žili šťastne až do smrti. Ale Jankovi dlho hlavou išlo, ako to, že tá kolíska a stolička boli také čarovné, že odolali takému strašnému drakovi.