Dej sa odohráva počas druhej svetovej vojny v pivnici jedného domu, kde je zhromaždená skupina rôznych ľudí. Nemeckí vojaci neskôr oznámia, že ak sa neprizná ten, kto spáchal sabotáž, jeden z nich bude popravený. Títo ľudia tak stoja pred ťažkým rozhodnutím, či sa niekto obetuje, alebo nechajú rozhodnúť náhodu.
V pivnici sa nachádzajú rôzne typy postáv a postupne medzi nimi vznikajú konflikty, hádky a napätie. Niektorí sa snažia zachraniť vlastný život a niektorí sa snažia nájsť spravodlivé riešenie, iní manipulujú ostatných alebo sa snažia uniknúť zodpovednosti. Strach a tlak situácie spôsobujú, že sa ich správanie mení a vychádzajú najavo ich skutočné charaktery.
Nakoniec jedna postava ponesie následky a záver je tragický a poukazuje na to, že vojna ničí nielen životy, ale aj ľudskosť a morálne hodnoty.
Vlastné zhodnotenie:
Dielo sa mi páčilo najmä preto, že vykreslilo rôzne osobnosti ľudí v jednej extrémnej situácii. Bolo zaujímavé sledovať, ako sa každý správal inak a ako sa menili pod tlakom strachu. Ukázalo to, že človek sa v ťažkých chvíľach môže zachovať úplne inak, než by si myslel.
